Teyzeden Miras Kalır Mı?

Kişinin vefatının ardından sahip olmuş olduğu tüm malvarlığı (para ve taşınmaz mallar gibi) yasal mirasçılarına kalır. Vefat eden kişiden kalan mal varlığının kimlere kalacağı ve hangi oranda pay edileceği Medeni Kanun kapsamında düzenlenen miras hukukuna bağlı olarak belirlenmektedir. Kanun hükümlerince mirasın kimlere kalacağı miras zümresi ile belirlenmekte olup yine mirasın hangi oranlarda paylaştırılacağı da buna göre belirlenmektedir.

Teyzenin Mirası Kime Kalır?

Vefat eden teyzenin mirasından kimlerin yararlanabileceği miras zümresine göre belirlenmektedir. Bu zümreye göre teyzenizin ilk mirasçıları kendi altsoyudur. Yani teyzenin eşi ve çocukları ilk yasal mirasçılardır ve miras bu kişiler arasında paylaştırılır. Ancak vefat eden teyzenizin çocukları yoksa bu durumda miras teyzenin eşi ile teyzenin annesi ve babası arasında paylaştırılır. Yine teyzenizin annesi ve babası yaşamıyorsa bu durumda bir alt zümre olan teyzenizin kardeşine kaldığı için sizde mirasçı olabiliyorsunuz.

Kardeşin Ölmesi Durumunda Çocuklar Mirasçı Oluyor

Vefat eden teyzenin kardeşlerinin sağ olması durumunda bu kardeşler mirasçı olurken kardeşlerin daha önceden vefat etmeleri durumunda ise bu kardeşlerin altsoyu olan çocukları mirasçı oluyor. Yani teyzenin mirasından direkt olarak yararlanmanız söz konusu olmuyor. Bunun için miras zümresi içerisinde sizden yukarıda olan hak sahiplerinin vefat etmiş olması gerekiyor. Ancak bu şekilde teyzenizin mirasından yararlanmanız söz konusu oluyor. Bu mirasta vefat eden teyzenin eşi mirasın yarısından yararlanırken kalan bölüm ise yeğenler arasında paylaştırılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz