THHB Açıkladı “İnşaat Mayıs’ta Dibi Gördü”

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan son hazır beton endeksi verilerine göre inşaat sektöründe işlerin yolunda gitmediği ortaya çıktı. THHB Hazır Beton Endeksi 2018 Mayıs ayı raporu verilerine göre zaten ilk 4 aylık dönemde yaşanan düşüş Mayıs ayında en dip noktaya ulaştı ve son 16 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Beklenti Endeksi Verileri De Düştü

Hazır beton endeksi verilerinde yaşanan düşüşe ek olarak aylar sonra beklenti endeksinin de negatif sonuçlanması büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Güven endeksi verilerinde de gerileme yaşanırken endeks verilerinin 2016 seviyesindeki sınıra düştüğü görüldü. Hazır beton endeksi verilerinde Mayıs ayında elde edilen sonuçlara göre bir önceki aya oranla yüzde 2,3 seviyesinde düşüş yaşandığı görüldü.

Artık Müteahhitler Yeni İnşaat Yapma Konusunda İsteksiz Davranıyor

Açıklanan endeks verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Yavuz Işık, yapılan indirimler ve düzenlenen kampanyalar ile konut stoklarının erimeye başladığını söyledi. Ancak konut stoku tükendiği anda konut fiyatlarının yükselişe geçeceğini öngören Işık yine konut kredisi faiz oranlarının yükselişe geçmesi ile beraber ipotekli konut satışlarının bıçak gibi kesileceğini öngördü. 2018 senesinin ilk 3 aylık dönemini kapsayan birinci çeyrekte yapı ruhsatı rakamlarında yaşanan büyük düşüşün müteahhitlerin yeni konut yapma konusundaki isteksizliklerini ortaya koyduğu belirtildi. Şu anda inşaat sektörünün geleceğini belirleyecek en önemli nokta konut kredisi faiz oranları olacak gibi görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz