Ticaret Alanı Nedir?

Ticaret yapılması için ayrılan özel alanlara yapılan yapıların bütünü ticaret alanı olarak tanımlanmaktadır. Hangi alanların ticaret alanı olarak kabul edildiği yönündeki kurallar ise Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında ele alınmaktadır.

Buna göre ticaret alanı olarak kabul edilen alanlar arasında şunlar yer almaktadır:

•Her türlü iş merkezi, çarşılar, ofis, büro, çok katlı mağazalar, alışveriş merkezi, otopark, kütüphane, müze, sergi salonları ve tiyatro gibi kültür tesislerinin tümü
•Düğün salonu, lokanta, gazino ve restoran gibi eğlence birimleri
•Banka, ticari amaçlı katlı otoparklar ve yönetim binaları gibi finans kurumları
•Özel eğitim binaları, dershane, kurs merkezleri, yurtlar ve özel sağlık merkezleri gibi hizmet ve ticaret amacı güden hizmet fonksiyonlarına ait yapılar
•Konut olarak kullanılmayan ve cephesi yola bakan zemin ve bodrum katları da (merpeni ve ayrı bina girişi olmak kaydıyla) konut ve rezidans yapılan alanlar ticari alan olarak kabul ediliyor.

Ticari İmarlı Arsa 

Üzerinde sadece ticari yapıların inşa edilmesi için imar izni verilen arsalara ticari imarlı arsa adı verilmektedir. Ticari imarlı arsaya konut yapmak isteyen kişilerin imar plan tadilatı kararı almaları gerekmektedir. İmar plan tadilatı kararı almak isteyen kişilerin ticari imarlı arsanın adres olarak bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunarak gerekli işlemleri başlatmaları yeterli olacaktır. Bu sayede inşaat bitince ruhsat almakta sıkıntı yaşanmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz