Ticaret Alanlarında Çekme Mesafeleri nasıl olur

Ticaret alanlarının çekme mesafeleri, T.C İmar Kanununda belirtilen tanıma ve kurallara uygun olarak yapılması esas alınmıştır. Ticaret alanları imar planlarında geçen yönetim, ticari amaçlı veya sosyo-kültürel amaçlı faaliyetlerin yapılması için ayrılmış alanlara denmektedir. Bu alanlarda, sinema, restoran, alışveriş merkezi, çok katlı mağaza, iş hanı, gazino, bar, kafe gibi ticari amaçlı yapılar faaliyet göstereceği gibi sosyo-kültürel yapılar, yönetimle ilgili yapılar, eğitim ve sağlık alanında özel yapılarında faaliyet göstermesine izin verilmektedir. Bu alanlarda kurulacak bu tarz yapılar, yapılaşma planına ve planda belirtilen yaklaşma mesafe kurallarına uymak zorundadır.

Planda yer alan alanının dışında bir mesken oluşturmak istenirse alan ölçeği içerisinde dar kapsamlı bir mesken yapılıp, buranın işletme izni ve yapı izni belediye tarafından verilmektedir. Merkez iş alanı olmadığı sürece tüm ticaret alanlarında üst katlar kişinin isteğine göre konut olarak kullanılabilmektedir. Plan üzerinde ticaret alanı olarak gösterilmiş olan bitişik, nizam veya yapı adalarında yapılması planlanan binaların yine planda tecavüz etmeyeceği bölgeleri göz önünde bulundurarak, arsanın derinliğine bağlı olarak bina yapılabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz