Ticaret Hukukunda Haksız Rekabet ve Açılacak Davalar

Ticarette Haksız Rekabet Nedir?

Ticaret Hukukunda haksız rekabet; bir kurum veya işletmenin diğer bir işletme üzerinde herhangi bir alan farkı gözetmeksizin zarara sebebiyet verici hareketlerinin genel adıdır. Haksız rekabet yapan kişi “Türk Ticaret Kanununda” suç işliyor olarak adlandırılır ve zarara uğrayan kişinin mahkemeye daha açmaya hkkı bulunur.

Ticaret Hukukunda Haksız rekabet Sayılacak Unsurlar

Markanın, Patentin İhlal Durumu : Bir markayı kopyalamak veya markaya zarar verici hareketlerde bulunmak
Ticaret Sırlarının İfşası : Kişi veya kuruma ait olan ticari yönde sırların hırsızlık,rüşvet veya şantaj ile alınması
İftira : Kişi, kurum veya kuruşlar hakkında aslı olmyan yıpratıcı(yalan) haber yapmak

Haksız rekabet durumunda hakkınızı aramak için açabileceğiniz maddi ve manevi birçok dava bulunmaktadır. Bunlar rekabette sizleri korumak için koyulmuş ve herhangi bir şekilde haksızlığa uğradığınızda korunacak haklarınızdır. Bu hakları korurken açabileceğiniz davalar şunlardır:

Tespit davası: Bu dava haksız rekabet olup olmadığını belirlemek için açılabilecek olan davadır.
Önleme davası: Haksız rekabetin olduğu anlaşılması durumunda bunun önlenebilmesi için açılabilecek olan davadır.
Düzeltilme davası: Eğer haksız rekabet sonucunda yanlış beyan ve yanlış ifadeler kullanılmış ise bunun düzeltilmesi yönünde açılabilecek olan davadır.
Tazminat davası: Haksız rekabet sonucu maddi bir zarar görmüş iseniz bu zararın giderilmesine yönelik açılacak olan davadır.
Manevi giderim davası: Yapılan rekabetin haksız olması halinde manevi zarar görülmüş ise bu durum sonucu açılacak olan davadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz