Ticari Davalar Hangi Mahkemelerde Görülür

Ticari davaların türleri hakkındaki yazımızda, ticari dava türlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bu ticari dava türlerinin durumuna göre hangi mahkemelerde görüldüğü hakkında bilgiler vereceğiz. Ticari dava söz konusu olduğunda 2 türlü mahkemede bu davalar görülmektedir.

Bunlardan bir tanesi ticaret mahkemeleri olarak görev yapan özel mahkemelerde bu davalar görülebilmektedir. Bir diğer mahkeme türü ise yine ticari dava söz konusu olduğunda, bulunduğunuz bölgede ticaret mahkemesi var ise bu mahkemelerde söz konusu davalar görülmektedir.

Fakat bulunduğunuz bölgede ticaret mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemelerinde bu davalar görülmektedir. Ülkemizde, Fransız ticaret kanunundan esinlenerek 1860 yılında Ticaret mahkemeleri kurulmuştur. Günümüzde ise Ticaret mahkemeleri, Asliye Hukuk mahkemelerinin birer dairesi olarak hizmet vermekte ve ticari davalara bakmaktadır.

Asliye Ticaret mahkemeleri, mesleki hâkimlerden oluşan, bir başkan ve iki üyeli mahkemelerdir. Asliye Hukuk mahkemeleri ve Sulh Hukuk mahkemelerinde de ticari davalara bakmaktadırlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz