Bir davanın ticari olması 2 sonuç ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan ilki bu davaya ticaret mahkemesi olarak görev yapan özel mahkemeler sözü geçen ticari dava görülmedir. İkincisi is

Ticari Davaların Türleri
Bir davanın ticari olması 2 sonuç ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan ilki bu davaya ticaret mahkemesi olarak görev yapan özel mahkemeler sözü geçen ticari dava görülmedir. İkincisi ise özel mahkeme usullerinin uygulanması bazı durumlarda gerekli olabilmektedir. Ticaret davalarına bulunduğu ilde ticaret mahkemesi varsa bu mahkeme bu davalara bakacaktır. 
Ticaret mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde, asliye hukuk mahkemelerde bu ticari davalar görülebilmesi mümkündür. Ticari davaların tanılandırılması ticari işten çok tacir ve ticari işletme kavramları önemli bir yer tutmaktadır. Burada söz konusu olan davalar istisnai bir durum olmadığı sürece hukuk davası olarak işlem görmektedir. 3 farklı ticari dava türü olmaktadır. Bunlar; Mutlak ticari davalar, ticari işletmeyi ilgilendiren, havale, telif vb. haklarına bağlı olan davalar ve nispi ticari davalar olmaktadır. Ticaret Kanununda düzenlenmiş olan ve bütün olayları kapsayan dava türüne mutlak ticari dava denmektedir. 
Mutlak ticari davalarda tarafların ticari olmasına gerek olmadığı gibi ticaret işletmesi ile ilgili bir olayın olma şartı da aranmamaktadır. Havale telif vb. haklarına bağlı işlemlerde iki tarafta tacir ise yâda iki tarafın ticari işletmesi ile alakalı ise bu dava mutlak ticari davaya girmektedir. Bundan dolayı taraflardan sadece birinin ticari işletme ile ilgisi olması yeterli olacaktır. Nispi ticari davada yani iki taraf içinde ticari işletme sayılan konulardan doğan dava türlerine nispi ticari dava denmektedir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.