Gayrimenkul terimini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor?

Çoğu insan için, muhtemelen istekli bir alıcının ilk evini satın almasına yardımcı olan iyi giyimli, gülümseyen bir ajanın tanıdık görüntüsüdür. Ancak bu var olan tek tip gayrimenkul değildir.

Alışveriş merkezlerini, benzin istasyonlarını, otelleri vb. Düşünün. Bunlara ticari mülk denir ve bunlar konutlardan çok farklı olan ticari mülkler şemsiyesinin altına düşer. İlk önce tanımı görelim.

Ticari emlak nedir?

Ticari gayri menkul, gelir elde etmeye yarayan mesken olmayan mülkü ifade eder. Bu alışveriş merkezleri, oteller ve ofis alanları içerir.

Bu yazıda, farklı ticari mülk türleri ve kiralama sözleşmeleri dahil olmak üzere ticari gayrimenkule daha derinlemesine bakacağız.

Ticari gayrimenkulün temelleri

Günlük faaliyetlerini yürütmek ve çalışanlarını barındırmak için ofis gerektiren tüm işletmeleri düşünün. Ticari alana duyulan ihtiyaç çok büyük ve yakın zamanda yavaşlamıyor.

İpucu : Gayrimenkulde kısa satışların ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin .
Ticari mülk gelir elde etmek için mevcut olduğundan, alıcılar genellikle emlak yatırımcıları veya işletme sahipleridir. Konut emlaklarına benzer şekilde, bu alıcılar, doğru yer arayışlarında kendilerine yardımcı olmak için ticari mülk satışında uzmanlaşmış bir acenteyi işe alma seçeneğine sahiptir.

Ticari sektör hakkında güçlü bir anlayış kazanmak için, en yaygın ticari mülk türlerini bilmek önemlidir. Başlayalım.

Ticari emlak türleri

Farklı özellikler farklı işletme işlevlerine hizmet ettiğinden, dört ana kategoriye ayrılır:

4 tip ticari gayrimenkul

Çoklu aile

Çoklu aile, hepsi tek bir yapı içinde, genellikle konut olarak adlandırılan çoklu birimleri olan mülkleri ifade eder. Çok aileli mülklere güzel bir örnek apartman binasıdır. “Ama apartmanlar konut değil mi?” Diye düşünüyor olabilirsiniz.

Cevap evet, ancak sadece 5 üniteden daha küçükse. 5 veya daha fazla ünite bulunan binalar ticari mülk olarak kabul edilir. Bunun nedeni, çoğu durumda, binanın sahibinin, öncelikle yaşamayı değil, kiralık birimlerden gelir elde etmek için onu satın almasıdır.

Çok aileli mülkler, konumlarına göre (şehir veya banliyö) ve binanın büyüklüğüne göre de sınıflandırılır:

Bahçe : Az 4 kat yüksek
Orta seviye : 5 ila 7 hikaye
Yüksek seviye: 7+ hikaye yüksek
İnsanlar çok taşınır, bu nedenle çok aileli mülkler için kira sözleşmelerinin çoğu kısa vadelidir. Kiracıların taşınmasına rağmen, büyük bir apartmanın kârlılığı nadiren birkaç boş birimden etkilenir. Bu nedenle, bu tür bir mülk yatırımcılar için daha güvenli seçeneklerden biri olarak kabul edilir.

Buradaki 7 ticari kiralama türü hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ofis alanı
Ofis binaları kiracılara odacıklar, konferans salonları, bir resepsiyon alanı vb. İçin alan sağlamak için donatılmıştır. Çoğu şirket tüm işgücünü sık sık taşımak istemez, bu nedenle ofis kiralarının uzun vadeli olması sıkça görülür.

Genel olarak, ofis binaları üç farklı gruba ayrılır:

A Sınıfı : Bu binalar etrafındaki en yüksek kaliteli ofis alanlarıdır. Genellikle yüksek tavanlara, lüks lobilere, kalite yönetimine ve ofis içi fitness merkezi veya çatı katı gibi kapsamlı olanaklara sahiptir. İstenilen metropol bölgelerdeki çoğu yüksek bina bu sınıfa girecek. Bu mülklerin en pahalı kira bedeli olacaktır.
B Sınıfı : Bu sınıftaki binalar ortalama ofis binalarınızdır. Ayrıntılı olanaklara sahip olmasalar da, hala profesyonel yönetime sahip işlevsel tesislerdir. Bu tip binalar genellikle banliyölerde bulunur ve A Sınıfı binalardan daha eskidir.
Sınıf C : Bu, ofis alanının en düşük kademesidir. Bu binalar tipik olarak 20+ yıldır ve altyapı açısından en düşük kalitede. C sınıfı binaların çoğu istenmeyen alanlara yerleştirilmiştir ve muhtemelen bir dereceye kadar tamir veya yenileme gerektirmektedir.
Sınıflandırma kademeleri , ofis koşullarının raporlanmasını ve yapılar arasındaki karşılaştırmayı teşvik etmek için Bina Sahipleri ve Yöneticileri Derneği (BOMA) tarafından standartlaştırılmıştır . Sınıf kategorileri, kesin değil, bir rehber niteliğindedir.

İPUCU: Bu kurallar özneldir ve büyük ölçüde yerel pazara bağlıdır. B Sınıfı bir yapı, farklı bir mahallede A Sınıfı bir yapı olarak düşünülebilir.

Perakende
Perakende kategorisinde, semt şeridindeki alışveriş merkezinden büyük alışveriş ve eğlence merkezlerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Geleneksel olarak, perakende alanı metrekare başına ofis alanından daha pahalıdır. Bunun nedeni, bu tür bir mülkü satın almak veya kiralamak isteyen işletmelerin öncelikle yaya trafiğine odaklanmış olmalarıdır. Ofis binalarına benzer şekilde, ticari perakende kiralamaların çoğu uzun vadelidir ve 5 ila 10 yıl arasında değişebilir.

Çoğu perakende satış mülkünde, alandaki en büyük alana sahip büyük isim markaları olan bir veya birkaç “çapa kiracısı” olacaktır. Bu çapalar genellikle kayan yazı üzerinde en büyük isimlere sahiptir ve en fazla trafik alanını alışveriş bölgesine getirmekle sorumludur.

Sanayi

Ticari gayrimenkulün sanayi sektörü, depolar ve diğer üretim veya dağıtım tesisleri gibi binaları içerir. Genellikle konut veya kentsel alanların dışında bulunur ve tek bir kiracı tarafından işgal edilir. Bu binaların temel işlevi endüstriyel olduğu için normal olarak uyulması gereken imar düzenlemeleri vardır.

Çeşitli
Teknik olarak beşinci bir kategori olmamakla birlikte, halihazırda ele aldığımız sektörlerin hiçbirine uymayan ticari şemsiyenin altına giren başka mülkler de var. Bu, oteller, hastaneler, bakım evleri ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve dolayısıyla ticari olan kendi kendine depolama binaları gibi mülkleri içerir.

Ticari gayrimenkul satışı

Ticari ve konut amaçlı gayrimenkul satışı arasında büyük bir fark yoktur. Acentelerin hala yaşadıkları ve çalıştıkları durumda sınıflara girmeleri ve bir lisans sınavını geçmeleri gerekmektedir. Lisanslarını kazandıktan sonra, çoğu temsilci ticari sektöre geçmeden önce meskenlerine kariyerlerine başlayacaktır.

Konut acentelerine benzer şekilde, ticari gayrimenkulde çalışan profesyoneller zamanlarının çoğunu müşterileriyle birlikte çalışarak geçirirler. En büyük fark, müşterilerin, bireyler veya aileler yerine, yatırımcılar veya işletmeler olmalarıdır. Yalnızca işletmeler için kiralayacakları bir alan bulmalarına yardımcı olacak çalışanlar ve yalnızca satın almak isteyen yatırımcılarla çalışan ajanlar olacak. Bazı ajanlar ikisini birden yapacak – bu gerçekten bireye bağlı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz