Ticari işlerde, önce ticari hükümler sonra ticari örf ve adet kuralları izlenerek ona göre hükümler uygulanmaktadır. Genel olarak uygulanan bu hükümlerden ilk olarak ticari örf ve

Ticari Hükümler
Ticari işlerde, önce ticari hükümler sonra ticari örf ve adet kuralları izlenerek ona göre hükümler uygulanmaktadır. Genel olarak uygulanan bu hükümlerden ilk olarak ticari örf ve adet kurallarına bakılmaktadır. Hangi yargıların ticari hüküm olduğu Türk Ticaret Kanununun ilk maddesinde yer almaktadır. Türk Ticaret Kanunundaki Hükümler, ticari hüküm sayıldığı gibi, ticari işletme ile ilgili olup da diğer kanunlarda bulunan yargılar da ticari hüküm sayılmaktadır. Ticari hükümler sadece ticari işlere uygulanmaktadır. 
Fakat bazı ticari yargıların uygulanması için özel durumlar aranabilmektedir. Bu hüküm yine Türk Ticaret Kanunun 25.maddesinde bulunan hükümler örnek olarak gösterilebilir. Ticari işlere, ticari hükümler uygulanır. Bu hükümlerin uygulanma sırasının da belirlenmesi gerekmektedir. Sırasıyla emredici hükümler, sözleşme ve hükümleri, ticari hükümler, ticari örf ve adet hükümleri ve genel hükümlerdir. Emredici hükümler taraflar arasında uygulanacak ilk hüküm olmak zorundadır. 
Emredici hükümlere aykırı olmayacak şekilde taraflar arasında hazırlanan sözleşme hükümleri ikinci sırada yer almaktadır. Ticari hükümler emredici durumda olmayan yargılardır. Diğer yandan ticari örf ve adet yargıları uygulanmakta ve son olarak Medeni kanunun 1.maddesine göre uygulanan genel hükümlerdir.

Ticari İşletme Rehni Nasıl Olur?
Ticari işletmeye ait malların, Ticaret Siciline yapılacak tescil ile alacaklı olan kimseye teslim edilmeden rehin edilebilme durumuna ticari işletme rehni denmektedir. Böylece borçlu durumda olan işletme sahibi, işletmesinin adı altında bulunan mallarını teslim etmeden faaliyetini sürdürmeye devam edecektir. Ticari işletme rehninin onaylanması için, işletmenin ticaret siciline kayıt yaptırması zorunluluğu vardır. Ticari işletme rehninin tarafları, rehin veren ve rehin alan tüzel kişiler veya gerçek kişiler olarak belirlenmektedir. İşletmesini kredi karşılığında rehin veren gerçek kişi veya tüzel kişilere rehin borçlusu denmektedir. 
Rehin alan, yani rehin alacaklısı ise sermaye şirketi dâhilinde kredi kuruluşları, kooperatifler ile kredi ile satış yapan tüzel veya gerçek kişiler olmaktadır. Ticari işletme rehni, ticaret unvanı ve işletme adı, işletme tesisatı ve diğer hakları kapsamaktadır. Taraflar istekleri dâhilinde ticaret unvanı, işletmenin adı ve menkul işletme tesisatı dışındaki unsurların bir veya birden fazlasını rehin kapmasına sokmayabilirler. Diğer unsurlardan kasıt olarak, şirket malı olan resimler, belgeler, arabalar iki tarafında isteği doğrultusunda rehin kapmasına girmeyebilir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.