Ticari İmarlı Arsa Üzerine Konut İnşa Edilebilir Mi?

Üzerine sadece ticaret ve hizmet sektörüne ait yapıların inşa edilmesine izin verilen ve planlı alanlar imar mevzuatına bu şekilde kaydedilen arsalara ticari imarlı arsalar adı verilmektedir. Bu şekilde kayıt altına alınan arsaların üzerine sadece ticari amaçlı yapıların inşa edilmesine izin verilir. Peki, ticari imarlı arsa üzerine konut inşa edilebilir mi, edilirse ne olur?

Ticari İmarlı Arsaya Ne Yapılabilir?

Bir arsanın ticari imarı bulunuyorsa bu durumda bu arsanın üzerine sadece ticari yapılar olarak kabul edilen yapıların inşa edilmesini izin verilir. Bunlar arasında ofis, iş merkezi, otel ve diğer konaklama tesisleri, çok katlı mağazalar, katlı otopark, alışveriş merkezi, kütüphane, sinema, gazino, tiyatro, düğün salonu ve katlı otopark gibi ticari yapılar yer alır. Yani ticaret imarlı arsalar üzerine sadece ticari amaç için kullanılacak olan ticari yapıların yapılmasına izin verilir.

Ticari İmarlı Arsaya Ev Yapılabilir Mi?

Hayır, ticari imarlı arsa üzerine direkt olarak konut yapılması kesinlikle mümkün değildir. Arsa sahibinin izin almadan böyle bir girişimde bulunması durumunda ise yapılan konuta belediyeden bina ruhsatı alması kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle konut yapmadan önce arsanın bulunduğu belediyeye başvuruda bulunarak imar planı tadilatı yapılması için gerekli işlemler gerçekleştirilmeli ve arsa üzerinde bulunan ticari imar ibaresi kaldırılmalıdır. Belediye tarafından yapılan işlemlerin ardından ve onay alınmasının ardından konut yapılması mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz