TL’ye Dönüş Kuru Belli Oldu!

 

Kira sözleşmelerinin dönüş kurları son zamanlarda gündemde yerini alan detaylardan olurken, TL’ye dönüş kuru hakkında ki net bilgiler Resmi Gazete’de yayımlanmış olup, kira, satış, danışmanlık gibi sözleşmeler TL üzerinden yapılırken detaylar ise net bir şekilde belli oldu. Merak edilen TL’ye dönüş kuru belli oldu konusunda merak edilen detayları sizler için araştırdık.

Mevcut sözleşmelerin veya yeni yapılacak olan sözleşmelerin TL üzerinden yapılma zorunluluğu geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte birçok detay da belli oldu. Türk Lirasının değerini koruması için yapılan bu durum resmileşmesi ile birlikte TL’ye dönüş kuru ne oldu sorusu akıllarda kaldı.

 

TL’ye Dönüş Kuru

 

Yapılan anlaşmaların yenilenmesi ile birlikte sözleşmelerde döviz yerine Türk Lirasının değer kaybetmemesi açısından uygulanması zorunlu hale Resmi Gazetede yayımlanması ile birlikte yürürlüğe girerken, bu durum tabi ki TL’ye dönüş kuru ne kadar olacak konusunu gündeme getirdi. Buna göre ise döviz kuru tarafların anlaşmaya varamaması halinde 2 Ocak 2018 tarihli olan sözleşmeler üzerinde ki bedel baz alınacak olup, buna göre ise Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınarak belirlenecektir.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanmış olan bu karar ile birlikte sözleşmede bazı istisnalar mevcuttur. Bu istisnalar ise Türk vatandaşı olmayan kişiler olup, ihracat, transit ticaret, ihracat sayılan satış ve teslimlerle döviz kazandırıcı faaliyetler sözleşme dışında kakılacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz