TOKİ Alt Gelir Projelerinde Başvuru Şartları Nelerdir?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), ülkenin her bir yanında dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmasına yönelik projeleri yürütüyor. Peki, TOKİ’nin alt gelir projelerinde bulunan başvuru şartları nelerdir?

Hedef 65 Bin Konut!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2016 yılı boyunca gerçekleştirdiği projelerde 64 bin konut ulaşarak rekor kırdı. 2017 yılı için belirlenmiş hedef ise 65 bin konut üretimi oldu. Ülkenin dört bir yanında dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olma hayalini gerçekleştiren TOKİ’nin alt gelir projeleri kapsamında ürettiği konutlar 80 metrekare ve 2+1 tipinde oluyor.

Alt Gelir Projelerinde Başvuru Şartları

1- Başvuru yapabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekiyor.
2- Projenin bulunduğu il ve ilçe sınırlarında en az bir yıllık bir süredir ikamet ediyor olmak gerekiyor. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri, Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuru yapacak kişiler için bu süre en az üç yıl olarak kabul ediliyor.
3- Daha önce TOKİ’den konut satın alınmamış olması ve TOKİ konut kredisinin kullanılmamış olması gerekiyor. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde bu şart aranmıyor.
4- Başvuruda bulunan kişinin kendisine ya da eşine ve çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı, kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün ya da konutun olmaması gerekiyor. Bu durum Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde geçerli olmuyor. Ayrıca başvuruda bulunan kişinin hisseli sahip olduğu gayrimenkuller bu duruma girmiyor.
5- Eşi vefat etmiş olan çocuklu kadınlar haricinde başvuruda bulunanların 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
6- Hane halkının aylık gelirinin 3 bin 200 TL üzeri olmaması gerekiyor. İstanbul’da bu şart 3 bin 700 TL olarak aranıyor.
7- Hane halkı adına tek bir başvuru yapılmış olması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz