TOKİ Amacından Çıkarıldı, İşletme Haline Getirildi!

Türkiye’nin ucuz konut üretimindeki markası olarak kabul edilen TOKİ Türkiye genelinde yeni projelerine hiç hız kesmeden devam ediyor. Kuruluş amacı “dar gelirlilere konut üretmek” olan kurum bugün gelinen son noktada bu amacın dışında konut üretme suçlaması ile karşı karşıya.

Sınırsız Yetkilerle Donatılan TOKİ Sorun Haline Gelmeye Başladı

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Çorum İl Temsilcisi Özgür Kılıç hükümet tarafından her talebi karşılanan ve büyük yetkilere kavuşturulan kurumun amacından saptığını iddia etti. TOKİ’nin özel sektörle mücadele eden büyük bir devlet şirketi haline getirildiğini vurgulayan Kılıç bir an önce TOKİ inşaatları Yapı Denetim Yasası çıkarılarak kurumun dar gelirlilere konut üretme hedefine yeniden yönlendirilmesinin zorunluluğunun altını çizdi.

TOKİ Yapı Denetiminden Muaf Tutuluyor

Kurum hakkında çeşitli iddialarda bulunan Kılıç kurumun en büyük dezavantajının yapı denetiminden muaf tutulması olduğunu söyledi. Kılıç “Getirilen bu muafiyet hiçbir şekilde denetlenmeyen kurumun yaptığı inşaatlarda da büyük güvenlik zafiyeti anlamına gelmektedir. Yapmış olduğu orta gelir ve üst gelir grubu konutları nedeni ile inşaat sektöründeki şirketleri büyük bir sıkıntıya sokan kurum özellikle de hazine arazilerinde gerçekleştirdiği lüks projeler ile rant kapısı sağlamaktadır. Kamu kuruluşu olmasına rağmen özel şirket gibi çalışan TOKİ şu anda inşaat sektörünün bir numaralı sorunudur ve sorumsuzca davranışları ile sektörü krizin içerisine çekmektedir” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz