TOKİ, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve mimarların da katılımı ile birlikte arama konferanslarına başlayacak. Bu kapsamda Avrupa köyleri gezilip, incelenecek ve Türkiye ya

TOKİ Başkanı: Ayder Yayla Rehabilitasyonu Projemize Örnek Olacak
Ünlü Ayder Yaylası’nın 110 hektarlık bölümünün dönüştürülmesindeki tek yetkili Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) oldu.

Ayder Yaylası’ndaki Dönüşüm
TOKİ, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve mimarların da katılımı ile birlikte arama konferanslarına başlayacak. Bu kapsamda Avrupa köyleri gezilip, incelenecek ve Türkiye yaylaları için en uygun model hazırlanacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yapmış olduğu açıklamalar ile Ayder Yaylası’nın, yayla rehabilitasyonu projesine örnek olacağını belirtti. Yayla için arama konferansları, önümüzdeki günlerde TOKİ ve  Proje Hazırlama Danışmanlık Firması BHA İmar Planlama firması tarafınca başlatılacak.
Ayder Yaylası’nda hak sahibi olan vatandaşlar tarafınca kurulan derneklerin de bulunduğu birçok sivil toplum örgütü, kişi ve kuruluşlarla bir araya gelinecek ve yapılan toplantılarda öneriler alınacak. Türk yaylalarına uygun olanların tespit edilmesi amacı ile öncelikle Kuzey Avrupa ülkeleri olmak üzere uluslararası örnekler gezilecek.
6 Yıllık Model Çalışması
TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamalarda yoğun çalışmalarda bulunulacağını, çalışmalar esnasında önceliğin hak sahiplerinin ihtiyaç ve istekleri olduğunu belirtti. Ergün Turan’ın sözleri; “Yaylaları beton yığınından kurtarmak için oradayız. Ankara’dan oturup Karadeniz’deki yaylaları şekillendirmeyeceğiz. Ayder için 6 ay bir yıl sürecek model çalışması yapacağız. Arama konferanslarına üniversiteler, Karadeniz’in tüm dernek ve vakıfları, tek tek vatandaşlar katılacak. Uluslararası örnekleri de gezip, kendi normlarımıza uygun bir model ortaya koyacağız. Yaylalarda mevcut yapılaşmayı artırmak için değil aksine yoğunlukları aşağı çekmek için oradayız. Yaylalara yazları binlerce insan geliyor, yol yok, kalacak yer yok. Ayder’de öncelikle hak sahiplerini, onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm için gerekli ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak bir çalışma yapacağız. Ayder’de Türkiye’ye örnek olacak bir yayla rehabilitasyonu ortaya koyacağız.” şeklinde oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.