TOKİ Başkanlığı İçin Mustafa Tuna Sesleri Yükseliyor

28 Ekim 2017 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığından istifa eden Melih Gökçek’in görevini Mustafa Tuna devralmıştı. 6 Kasım 2017 tarihinden beri Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak görev yapan Tuna’nın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde aday gösterilmemesinin ardından kulislerde Mustafa Tuna’nın TOKİ Başkanı olacağı iddia ediliyor.

TOKİ Başkanı Kim Olacak

 

TOKİ başkanı olarak görev yapan Ergün Turan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçim için Adalet ve Kalkınma partisi Fatih ilçe belediye başkanlığına aday gösterilmişti. Adaylığının açıklanmasından sonra TOKİ başkanlığı görevini, vekaleten Ömer Bulut almıştı. TOKİ başkanın kim olacağı tartışılırken, Mustafa Tuna’nın yerel seçimlerde aday gösterilmemesi kulislerdeki söylentileri güçlendirdi.

Peki, Mustafa Tuna Kim?

 

Sivas Şarkışla’da 1957 yılında dünyaya gelen Mustafa Tuna 1980 senesinde, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin inşaat mühendisi bölümünden mezun oldu. Yüksek mühendis unvanını ise 1982 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde aldı. Sonrasında eğitimine Amerika’da devam eden Tuna, Louisiana State Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Doçent unvanını ise 1998’de Su Kirlenmesi üzerine Kontrolü Bilim Dalında Üniversitelerarası Kurul tarafından aldı. Tüm bu eğitimlerin dışında Türk Müşavir Mühendisler, İTÜ Mezunları Eğitim Vakfı Başkanlığı, AGİTPA Türk Grubu Üyeliği, Mimarlar Birliği Üyeliği ile Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi Üyeliği gibi çeşitli çalışmalarını sürdürdü. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü 1995 yılında Mustafa Tuna’ya Doktor Yüksek Mühendis unvanını verdi. Siyaset hayatına ise 2002 – 2007 yıllarında Türkiye genel Ankara milletvekili seçilerek başladı. Sonrasında 2009 ve 2014 yıllarında gerçekleşen yerel seçimlerde de Sincan belediye başkanı olarak siyaset hayatına devam etti. 6 Kasım 2017 tarihinden beri de Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak görevine devam etmekteydi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz