TOKİ Başvuru Ücreti Geri Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

TOKİ projelerine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin belirli miktarlarda başvuru ücreti ödemeleri gerekiyor. Özellikle de TOKİ alt gelir grubu, TOKİ emekli konutları ve TOKİ engelli projeleri gibi kura çekimi ile satışı gerçekleştirilen projelerde ve bazı durumlarda TOKİ başvuru ücreti taraflara iade edilebiliyor. Peki, TOKİ başvuru ücreti geri alma işlemi nasıl yapılır?

TOKİ Başvuru Ücreti Hangi Durumlarda İade Edilir?

TOKİ tarafından üretilen konut için başvuruda bulunmasına rağmen sonrasında projeden konut almaktan vazgeçen ya da kura çekimine katılmasına rağmen adı kurada çıkmayan kişilere TOKİ peşinat tutarı iade edilerek geri ödemede bulunuluyor.

TOKİ Başvuru Ücreti Nasıl İade Edilir?

TOKİ başvuru ücretinin iadesi için izlenilen yöntem kişinin hangi yöntemle başvuruda bulunduğuna bağlı olarak belirleniyor. TOKİ projesi için başvuruda bulunan ancak gerçekleştirilen kura çekiminde adı çıkmadığı için hak sahibi olamayan kişilere yatırmış oldukları ücretler imzalanan sözleşmede belirtilen tarihte parayı yatırmış oldukları banka şubesi üzerinden iade edilmektedir.

Başvuru yapmış olmasına rağmen daha sonra kişinin projeden vazgeçmesi durumunda peşinat iadesi için TOKİ tarafından belirlenen takvim uygulanıyor. Ancak bazı projelerde kişinin vazgeçmesi durumunda peşinat tutarının iade edilmeyeceği hükmü uygulandığı için başvuruda bulunan kişilerin sözleşmeyi dikkatli okuması gerekiyor. Bir diğer TOKİ peşinat iadesi gereken durum olan yeterli talebin toplanamaması ya da mücbir sebepler nedeni ile projenin iptal edilmesi durumunda TOKİ belirlenen tarihte ödemeleri gerçekleştiriyor. 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz