TOKİ, ülkemizin dört bir yanında halkın kira öder gibi taksitler halinde ev sahibi yapılmasına olanak veriyor. Orta veya alt gelir gurubu ele alan bu sistem ile 15-20 yıllık vadeler ile ev almak mümkün. Başvuru şartlarına uyan herkesin ev almak için çekilişe katılması yeterli oluyor.

TOKİ başvurusu için aranan şartlar neler?

TOKİ, üzerinden ev alma düşünceniz var ise ev alacak olan kişi yaşadığı yerin nüfusuna en az 1 yıllık kayıtlı olması gerekmekte. En az 1 yıllık şart bulunuyor. Bunla beraber katılacak olan kişinin aile fertleri üzerinde bir ev olmaması gerekiyor. 25 yaşından küçük olan katılımcıların TOKİ sistemine girmesi şimdilik mümkün değil. 25 yaşından büyük olmanız ve doldurmanız gerekmekte. Ancak eşi vefat eden çocuklu veya dul kadınlar için yaş şartı bulunmuyor.

Aylık bazında ailenin net maaşı 3200 TL‘yi geçmemelidir. Aynı aileden sadece 1 kişi TOKİ’ye başvuru yapabilir. Daha önceden TOKİ’den ev alanlar ve TC vatandaşı olmayanların çekilişe katılması mümkün değildir. TOKİ 4 kategoride başvuru kabul ediyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimleri. En az %40 engelli vatandaşlar ve emekliler ile diğer alıcılar ev sahibi olabiliyor.

TOKİ çekilişleri hakkında!

Noter huzurunda yapılan çekilişlerde kura çekilmektedir. Başvuru sayısı projelendirilen konut sayısından daha az ise kura yapılmaya gerek kalmıyor. Başvuru önceliği belirlenerek vatandaşlar konut sahibi olabiliyor. TOKİ’nin alt gelir gurubundaki projeler ile ev sahibi olan kişilerin borcu bitmeye dek evi satmasına izin verilmiyor. İkamet etmeyecek ve konutun kiraya verilmesi durumunda ise TOKİ, sözleşmeyi feshediyor. Eğer fesh gerçekleşirse ödenilen ücreti faizsiz geri iade alır.

TOKİ başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

TOKİ başvurusu, evin bulunduğu il veya ilçedeki Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerinde yapılmaktadır. Satış sözleşmesi imzalanır ve başvuru gerekleri yerine getirilir. Konut bedelinin %10’u peşin ödenir. Peşinat bedelinin ise binde 5i kadar banka komisyon alacaktır. Banka komisyonun dan da 5 vergi alınır. Son olarak ise kişinin 14 gün içerisinde ceza almaksızın cayma hakkı bulunuyor.

Sizlerde sorularınızı aşağıdan bizlere sorarak konu hakkında destek alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz