TOKİ‘nin inşaa ettiği bir proje kapsamında konu yada işyeri satın almışsanız eğer, ödeme miktarlarınızı ve kalan borç bilgilerinizi internet üzerinden görebilirsiniz. Özellikle bütün borç bilgilerinizi e-devlet üzerinden görebileceğinizi hatırlatarak, e-Devlet üzerinden toki hakkında bilgilerinizi görebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden TOKİ borç sorgulama işlemi

Eğer bir TOKİ projesi kapsamında gayrimenkul almışsanız kalan borç detaylarınızı yada taksit bilgilerinizi e-Devlet üzerinden basit bir şekilde görebilirsiniz. İlk olarak e-Devlet sistemine giriş yapınız ve “Hizmet” kısmından TOKİ’yi seçin. Daha sonra “Taksit ödeme planı sorgulama” penceresine tıklayarak sözleşme listesini açabilirsiniz. Açılan ekranda bütün ödeme bilgilerinizi görmeniz mümkün. TOKİ borç ekranı üzerinde proje adından, sözleşme tarihi, ödenecek tüm tutar gibi birçok detay mevcut olup sizinle paylaşılır oluyor.

e-Devlet Dışında TOKİ borç sorgulama nasıl yapılır?

TOKİ borç sorgulama işlemini e-devlet üzerinden o an yapmak istemiyorsanız eğer TOKİ’nin resmi web sitesi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. TOKİ’nin ana sayfası üzerinde sağ üst kısımdan TOKİ online taksit sorgulama seçeneğiniyle yapabilirsiniz. Ancak TOKİ’nin sunmuş olduğu bu hizmeti kullanmadan önce sizlere “Yasal Uyarı” adında bir mesaj penceresi pop-up olarak açılıyor. Sorgulama ekranı üzerinde yer alan bilgileri, sadece bilgi edinmek üzere kullanılması ve diğer amaçlar için kullanılmayacağından üçüncü taraflar ile paylaşılamaz uyarısı görülüyor.Uyarıların devamında ise bilgilerin iş ve işlemlerde kullanılmasında hukuki sonuç bilgiyi alan kullanıcının sorumluluğu altında olduğu bildiriliyor. Bu bakımdan ortaya çıkacak herhangi sorunda TOKİ sorumlu değildir.

Şuan için TOKİ’den ev alan kişilerin tüm borç bilgileri, taksit tutarları, ödeme bilgileri gibi proje adına kadar evinizden öğrenmeniz mümkün. Bu işlemi yukarıda belirttiğimiz gibi, ister e-devlet şifreniz ile edevlet sistemine giriş yaparak öğrenin. İsterseniz TOKİ’nin kendi web sitesi üzerinden öğrenin. İki farklı platform üzerinden aynı bilgileri öğreneceksiniz ancak hangisi size kolay geliyorsa, o şekilde öğrenmek sizin kararınıza kalmış. Ancak karşınıza gelen uyarı pencerelerini mutlaka okuyun. Çünkü proje ile alakalı önemli bilgiler duyurular bu pencerelerde yayınlanmış olabilir. Okumakta fayda olduğunu belirtelim.

Siz TOKİ’den herhangi bir proje kapsamında gayrimenkul aldınız mı?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz