Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gerçekleştirdiği çeşitli türlere sahip projelerde, her bir alt grup için farklı koşullar belirlemiştir. Örneğin Alt gelir grubu konutlarında konut hakkını kazanan kişinin borcu bitmeden ilgili konutu 3. Şahsa devretmesi mümkün değildir. Ve ayrıca yine alt gelir grubu konutlarında sözleşmesi yapılan konut içerisinde bizzat oturması ve beyan ettiği diğer aile üyeleri ile birlikte bu konutu paylaşması gerektiği gibi koşullar öne sürülmektedir.

TOKİ Devredilebilir Mi?

 

Alt gelir grubu konutlarda 3. Şahsa devir ancak borç bitince gerçekleşebilir. Çünkü devlet bu gibi yapıları kar amacı gütmeksizin geçim sıkıntısı içinde olan vatandaşların faydalanması adına gerçekleştirmektedir.  Ama orta gelir grubu için yapılan konutlarda devir işlemi mümkündür.

Konut Nasıl Devredilir?

 

Orta gelir grubu konutlarında anahtar tesliminden sonra bir yıl geçmesi müddeti aranmaktadır. 1 yıl sonunda hak sahibi ilgili konutu dilediği kişiye devretme hakkına sahip olur.  Öncelikle satışa uygunluğunun tespiti için anlaşmanın yapıldığı bankaya uygunluk talep dilekçesi yazılması zorunludur. Bu süreçte herhangi bir borç vadesi gecikmesi ya da aidat borcunun olmaması devir işlemi için önem arz etmektedir. Eğer banka TOKİ idaresine uygunluğunu onaylar ise bankaya gidilerek borcun devri gerçekleştirilir. Devir işlemleri sırasında bir miktar devir masrafı da çıkmakta olup bu masraf ödenmeden devir işlemi gerçekleştirilemez. Borç bitmeden tapu sahibi olunamadığı için tapu devri söz konusu olmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz