Toki emekliler için başvuru şartları

Emekli olan insanların ev ihtiyaçlarının karşılanması konusunda en önemli alternatiflerden bir tanesi de Toki yapıları olarak öne çıkmaktadır. Nitekim Toki konutlarına sahip olmak isteyen emekli vatandaşların yerine getirmesi gereken belirli koşulların olduğunun da bu noktada altını çizmek gerekiyor. Hemen hemen emekli olanların çoğu rahat ve konforlu bir yaşam sürmek için daha sessiz ve sakin yerleri de seçiyorlar. Dolayısı ile yapacakları Toki başvuruları ile beraber yeni bir konuta olan yatkınlıkları da bir adım daha ön plana çıkıyor. Toki konutlarına sahip olmak isteyen emekli vatandaşların başvuru şartlarından da bu aşamada bahsetmek gerekiyor.

Toki Başvuru Şartları

  • TC vatandaşı olmak,
  • Başvuru yapılan il ve ilçede 1 yıldan fazla zamandır ikamet etmek,
  • Konut satın almamak, konut kredisi kullanmamak,
  • Aylık hane gelirinin en fazla 3.200 lira olması,
  • SGK’dan emekli olmak,
  • Tapuda kayıtlı malın bulunmaması.

Bu şartları yerine getiren emeklilerin Toki konutlarında ev sahibi olmak için başvuruda bulunabileceklerini ve başvuruya giderken yanlarında gerekli belgeleri götürmeleri de yeterli olacaktır.

Ayrıca sözleşme yapılan konut için borç tamamen bitene kadar bu hanelerin başkasına devredilmesi, satılması veya kiralanması da mümkün olmayacaktır. İlgili kurumların yasal süreçleri incelendiğinde başvuruların oldukça kolay aşamalardan oluştuğu ve kısa zaman içerisinde olumlu veya olumsuz cevap alındığı da gözlemlenen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz