TOKİ Özürlü Hakları Nelerdir?

Türkiye’de sosyal konut üretimi denildiğinde akla ilk gelen kuruluşlardan biri olan TOKİ belirli konut grupları için başvuruda bulunmak isteyen kişilerden bazı şartları yerine getirmelerini istemektedir. Yine bazı kişilere özel haklar tanınarak daha kolay bir şekilde konut sahibi olmaları amaçlanmaktadır. Peki, TOKİ özürlü hakları nelerdir?

Özürlülerin / Engellilerin TOKİ Hakları Nelerdir?

Toplu Konut İdaresi her sene belirlenen sayıda alt gelir grubu konut projesi üretmekte olup bu projelerde satışa sunulan toplam konut sayısı içerisinden engellilere belirli bir kontenjan ayrılmaktadır. Aranılan TOKİ başvuru şartlarına uygun olan kişilerin başvuruları; “Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimlerinin” olmak üzere 1. Kategoride, “Istiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi , Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin” olmak üzere 2. Kategoride, “En az %50 Özürlü olduğunu kanıtlayan kişilerin” olmak üzere 3. Kategoride ve diğer alıcı adayları 4. Kategoride olmak üzere 4 farklı kategoride kabul edilmektedir.

TOKİ Engelli Kontenjanı Başvuru Nasıl Yapılır?

TOKİ tarafından açıklanan engelli konut projeleri için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin tam teşekküllü devlet hastanesinden alınan en az % 40 engelli olduğunu gösteren belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgeyi ibraz eden kişiler TOKİ alt gelir grubu projesi için üretilen konutlardan kendilerine ayrılan kontenjan üzerinden ayrıcalıklı başvuru hakkına sahiptir. Yine TOKİ engelli vatandaşlarımızın ev sahibi olmalarını sağlamak için düzenli olarak sadece bu gruba özel konut projeleri de üretmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz