TOKİ Evlerinde Kalite ve Sağlamlık Denetleniyor Mu?

Toplu Konut İdaresi TOKİ her sene binlerce konut üreterek dar gelirli ailelere, emeklilere ve engellilere umut ışığı olmaya devam ederken üretilen konutların bu kadar ucuza satılması ise akıllara bazı soru işaretleri getiriyor. Konutların fiyatlarının son derece düşük tutulması piyasada düşük kaliteli malzemeler kullanıldığı dedikodularının oluşmasına neden olurken bu alanda TOKİ’ye açılan dava sayılarının artması da bu iddiaları güçlendiriyor. Peki, TOKİ evlerinde kalite ve sağlamlık denetleniyor mu?

TOKİ’de Denetim Mekanizması Nasıl İşliyor?

TOKİ’ye ürün satma girişiminde bulunan pek çok firma ise şirketin sadece ucuz mal almaya odaklı olarak çalışmalarını eleştirdi. Firmanın sadece ihale sürecinde TSE belgesi aramasını eleştiren sektör firmaları bu belgeye ek olarak ISO 9000 belgesinin de talep edilmesinin zorunlu olduğunu belirterek kaliteye önem verilmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi. Yani projelerde yeterli denetim mekanizması ne yazık ki kurulamıyor. Ucuza ihalede mal satan firmalar ise zarar etmemek adına en ucuz ürünlerini satmayı tercih ediyor.

Konut Sahipleri Dava Açmayı Sürdürüyor 

TOKİ projelerinden konut alan kişilerin birçoğu ne yazık ki teslim aldıkları konutları kullanamadıkları nedeni ile dava açıyor. Açılan davaların büyük bir bölümü elektrik tesisatı, su tesisatı ve doğalgaz tesisatı gibi tesisat sorunlarına dayanırken yine kalitesiz zemin kaplamaları ve banyo dekorasyonu gibi konulardan oluşuyor. TOKİ ise çok sayıda konut ürettiklerini dile getirerek bazı konutlarda bu tip sorunların yaşanmasının gayet normal olduğunu dile getiriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz