Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yürütmüş oldukları kentsel dönüşüm çalışmaları ile üretilen konutların sayısının 125 bine ulaştığını belirtti.

TOKİ, 125 Bin Konuta Ulaştı
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yürütmüş oldukları kentsel dönüşüm çalışmaları ile üretilen konutların sayısının 125 bine ulaştığını belirtti.
Yıl Sonuna Kadar 65 Bin Konut
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamalar ile TOKİ’nin, geçtiğimiz yıl içerisinde meydana gelen can sıkıcı olaylara rağmen tüm yılların rekorunun kırılarak, 65 bin konut inşa edildiğini belirtti. Ergün Turan, 2017 yılının sonuna kadar yeni bir rekor kırmayı hedeflediklerini, “6’ıncı ayın sonuna kadar olan ihale tarihlerimizi aldık, şimdiye kadar 35 bin konut rakamına ulaştık. İnşallah yıl sonuna geldiğimiz de yaklaşık 65-70 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.” sözleri ile belirtti.
54 Vilayet, 125 Alanda Kentsel Dönüşüm Çalışmaları
Ergün Turan, üretilen toplam konutlar arasında, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında üretilen konutların daha yüksek bir paya sahip olmasını hedeflediklerini, 54 vilayet ve 125 alanda çalışmalar yürütüldüğünü şu sözleri ile açıkladı; “54 vilayet 125 alanda kentsel dönüşüm yapıyoruz. Son 2,5 yıldır da kentsel dönüşüm önceliğimiz Türkiye’nin deprem haritasıyla doğru orantılıdır. Başta İstanbul olmak üzere bu alanlarda aktif rol alıyoruz. 15’ye yakın ilçede belediyelerimiz ile kentsel dönüşüm yapıyoruz. Kentsel dönüşümde örnek olacak işler yapıyoruz. Buna örnek olarak Uşak, Niğde, Çankırı, Samsun, Rize gibi illerde yapılan çalışmaları gösterebiliriz. Kentsel dönüşüm kapsamında şimdiye kadar 125 bin konut ürettik. Kısa vadede hedefimiz konut üretiminde kentsel dönüşümün yüzde 40 oranında olması. Geçmişte bu oran yüzde 15 civarındaydı. Geçen yıl ürettiğimiz 65 bin konutun yüzde 25’i kentsel dönüşüm kapsamında yapıldı.”
Terörden Zarar Gören İller
Ergün Turan, terörden zarar gören illerde inşa edilmesi için 22 bin konutun bildirildiğini ve büyük bir kısmı adına çalışmaların başlatıldığını, “Yaklaşık 3-4 bin konut Şırnak, Yüksekova, Nusaybin’e inşa edilecek. Bakanlık inşa edilecek konut sayısının bir kısmını bildirdi, kalan kısmını da bildirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Doğu ve Güneydoğu’da terörden zarar gören illerde yapılması için 22 konut bildirildi. Bunun 16-17 binine başladık. 4-5 bin konutta oradaki arazi, plan sorunlarının çözümünü bekliyor. Bu sorunlar çözüldükçe konut inşası devam edecek.” sözleri ile belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.