TOKİ Konut Stoku Arttı, Satışlar Düştü 

Sayıştay tarafından açıklanan 2015 yılı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) denetim raporu sonuçlarına göre TOKİ konut stokunun yüzde 31 oranında yükseldiği görüldü. Açıklanan raporda şu anda TOKİ stoklarında toplam 150 bin konut bulunduğu satış rakamlarının da 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 29 oranında gerilediği belirlendi.

TOKİ’nin Kar Oranları Da Düştü 

Sözcü Gazetesi yazarlarından İsmail Şahin tarafından yapılan habere göre 2014 senesinde toplam 4 milyar liralık kara ulaşan TOKİ 2015 yılında yüzde 23 gerileyerek kar rakamını 3 milyar 100 milyon lira olarak açıkladı. Yine TOKİ tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen toplam hasılat 4,8 milyar olarak açıklanırken açıklanan rakamın 2014 verilerine göre 2 milyar daha az olduğu görüldü.

Yaşanan bu düşüşün en önemli nedeni olarak ise taşınmaz satışının azalması gösterildi. 2016 yılı içinde gerçekleştirilen toplam konut ihalesi sayısını 60 bin olarak açıklayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 2017 yılında bu rakamı arttırarak 65 bin rakamına taşıması beklendi. Bu sene en çok projenin Doğu Anadolu Bölgesine yapılması beklenirken bu bölge sınırları içerisinde yer alan illere toplamda 12 bin 690 yeni konutun yapılacağı belirtiliyor. Özellikle de TOKİ alt gelir grubu projelerini bekleyen iller için ise bu sene daha fazla üretim yapılması planlanırken aynı zamanda TOKİ kentsel dönüşüm projelerinde de aktif olarak rol alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz