TOKİ Konutları Konutta KDV İndirimi Uygulamasından Etkilenecek Mi?

Yeni getirilen ve konut alımlarında vergi indirimi yapılmasını içeren yeni uygulamanın TOKİ konutlarının fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceği büyük bir merak konusu olmuştu. Konu ile ilgili olarak açıklama en yetkili ağız olan TOKİ Başkanı Ergün Turan tarafından yapıldı.

TOKİ Konutlarında KDV İndirimi

Turan yapmış olduğu açıklamada “Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yeni karar doğrultusunda 150 metrekarenin üzerinde yer alan ve arazi metrekaresi büyük olan dairelerin satışında uygulanacak olan KDV’nin düşürülmesi gerçekleştirildi.

Ancak biz TOKİ olarak genelde zaten konutlarımızı 150 metrekarenin altında inşa ettiğimiz için yeni düzenleme bizi çok etkilemiyor. Bizim sattığımız konutlarda tahsil edilen KDV oranı genelde yüzde 1 olarak uygulanıyor. Yeni çıkarılan yasa yüksek metrekareli evleri tercih eden kişilere vergi indirimi sağlıyor.” dedi.

Konutların Fiyatları %10 Düşecek Mi?

Hatırlanacağı üzere daha önce geçerli olan yasalar gereği 150 metrekarenin üzerinde olan konutların satışlarında devlet konut bedeli üzerinden yüzde 18 oranında KDV tahsil ediyordu. Ancak Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan yeni yasa ile beraber bu oran yüzde 18’den yüzde 8’e çekildi.

Yani başka bir deyimle konut kredisi fiyatlarına yaklaşık yüzde 10 oranında bir indirimin yansıması mümkün oldu. Ancak basında bu haberin “konut fiyatları yüzde 10 düşecek” şeklinde verilmesi bir bilgi kirliliğine neden oldu çünkü indirim tüm konutlarda değil sadece 150 metrekareden büyük konutlarda söz konusu olacak ve uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz