TOKİ Konutlarında Artan Enflasyon Farkı Faiz midir?

Başbakanlığın sunduğu olanaklardan biri olan TOKİ Konutları, gelir seviyesi açısından zor durumda olan vatandaşların ev sahibi olabilmelerine yönelik olarak oluşturulmuştur. Kura usulüne dayanan yöntemle beraber verilen TOKİ Konutları için peşinat seviyesi %10-20 arasında değişkenlik göstermektedir. Dar gelirlilerin hedef alındığı konut projesi olarak hayata geçirilen TOKİ Konutları için, peşinat haricinde kalan miktar 240 ay süresi boyunca ödenebilir durumdadır. Ev fiyatlarında yaşanan artışla birlikte, faiz oranlarının da yükseliş görüldüğü net şekilde görülebilir. TOKİ Konutları için enflasyonu farkı faiz midir? sorusuna sahip olanlar için, yapılan değerlendirmeler üzerinden faiz olup olmadıkları değerlendirilebilir.

TOKİ Konutları için Enflasyon Farkı Faiz Olarak Kabul Edilebilir mi?

Faizli kredi almak, İslam dini gereğince haram olarak kabul edilir. TOKİ tarafından sunulan konut olanaklarından yararlanmak ise faizli olarak kabul edilmez. TOKİ tarafından alınacak konutlarda, 240 aylık taksitin memur maaşı üzerinden hesaplanması söz konusudur. Enflasyon şartları gereğince belirlenen maaş seviyesine oranla enflasyon farkı değerlendirilmesi sayesinde fiyat farkları oluşabilir kabul edilir. Fıkıh ve hadis bilgini olarak kabul edilen Ebu Yusuf, döneminde ilk olarak bu konu üzerine değerlendirmede bulunmuştur. İlerleyen yıllarda onun görüşü kabul görerek devam etmiştir. Enflasyon farkının farklı birimlerde oluşabilmesi söz konusu olduğu gibi memur maaşı odaklı belirlenebilmesi de mümkündür. Devlet tarafından TOKİ aracılığıyla vatandaşlara sunulan geri ödemelerde enflasyon dolayısıyla fiyat farkı oluşumu memur maaşı endeksine dayandığından dolayı faiz olarak değerlendirmez.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz