TOKİ Restorasyon Kredisi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, sağlamış olduğu restorasyon kredisi imkanları ile yıkılmayı ve yok olmayı bekleyen tarihi değeri bulunan yapıların bakım, onarım ve restorasyon işlemlerine yardımcı olup, değerleri gelecek nesillere taşıyor.

726 Proje İçin 72 Milyon Lira

Bugüne kadar gerçekleştirilen restorasyon projeleri için yaklaşık olarak 72 milyon TL tahsis edildi. Restorasyon projeleri kapsamında kredi başvuruları 2017 yılı için, 3 Nisan – 28 Nisan tarihleri arasında alındı. Toplam proje başvuru sayısı 75 olup, taşınmazlar için kredi üst sınırı 160 bin TL oldu.

Restorasyon kredisi uygulamalarını 2005 yılından bu yana sürdüren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), şimdiye kadar değeri toplam olarak 72 milyon TL olan 726 projeye destekte bulunup, 510 projenin de tamamlanmasını sağladı.

Kültür Varlığı Niteliğinin Devamı Sağlanmalı

TOKİ tarafından sağlanan restorasyon kredilerinde öncelik, yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması ve kent dokusunun iyileştirilmesi oluyor. Kredi imkanı sunulurken önemli olan diğer etkenler arasında; taşınmaz kültür varlığının; mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri ve kullanım amacı yer alıyor.

Restorasyon Projesi Bulunan Yerler

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Muğla, Mardin, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Isparta, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Artvin illeri ile Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Taraklı, Bandırma, Ayvalık, Milas, Fethiye, Ula, Foça, İnegöl, Mudanya, Midyat, Seydiler, İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Zile ve Daday, Mustafapaşa, İbrahimpaşa, Birgi, Kalkan, Çavuşin, Kayaköy, Uzungöl ve Bolaman

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz