TOKİ Orta Gelir Grubu Evi Kiraya Verilebilir Mi?

Farklı kentlerde başlatılan TOKİ projeleri hali hazırda devam ederken en çok sorulan soruların başında kiraya verilme ihtimalleri gelmektedir. TOKİ evlerin kiraya verilme seçenekleri birçok farklı koşula bağlı olarak gerçekleşirken evlerin büyüklüklere göre ayrıldığı da bilinmelidir. Standart tip sınıfına giren TOKİ orta gelir grubu evi kiraya verilebilir mi sorusu olumlu yanıtlanırken istenilen zaman diliminde kiralama işlemleri düzenlenebilmektedir. Ancak 3+1 olan orta gelir grubu dairelerinde bazı istisnai durumlar olabilmektedir. Bundan dolayı kiralama işlemlerinin gerçekleşmesi TOKİ tarafından belirlenmektedir. İlgili yere yapılacak başvuru neticesinde dairenin kiralanabilir olup olmadığı öğrenilebilir.

TOKİ Konutları Kiralama

 

TOKİ konutlarının kiralanma durumları şartlara bağlı olarak gerçekleşirken bunda oturma zorunluluğu maddesi belirleyici olmaktadır. Özellikle uygun fiyatlı ve makul ödeme koşullarında verilen alt gelir grubu dairelerde kira durumu söz konusu olmamaktadır. Kiralama için mutlaka borç bitimi gerekli olurken sonrasında işlemler yapılabilmektedir. Ancak TOKİ orta gelir grubu kiralama işlemleri çok daha mümkündür.

Kiralama İşlemleri Öncesinde Başvuru

 

TOKİ tarafından uygun görülmemesi halinde orta gelir grubu dairenin kiraya verilmesi halinde ise çeşitli yaptırımlarla karşılaşılabilmektedir. Alıcı tarafından imzalanan sözleşmede kişinin kendisi ve ailesinin konutta ikamet edeceği bildirilmektedir. Bu durum zorunlu tutulduğundan ikamet edilmemesinden dolayı sözleşme fesh edilmektedir. Bundan dolayı TOKİ dairelerinde kiralama işlemleri öncesinde başvuru işlemlerinin oluşturulması çok daha sağlıklı olacaktır. Aksi durumda sözleşmeden doğan hak ile kişinin sözleşmesinin iptal edilmesi ortaya çıkabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz