TOKİ Para İadesi Hangi Durumlarda Olur?

 

Toplu Konut Başkanlığı (TOKİ) sizlere kolay ev sahibi olma şansı vermekte olup, uzun yıllardır ülkemizde düşük taksitler ile uygun fiyatlara ev sahibi olmanız için hemen hemen her il ve ilçelerde konut projeleri yapmış ve yapmaya devam etmektedir. TOKİ’ye başvuran kişiler herhangi bir durum nedeni ile çıkmak isterse, para iadesi alabiliyor mu konusu TOKİ ile ev sahibi olan ya da olmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Buna göre biz sizler için TOKİ para iadesi hangi durumlarda yapılır konusunu araştırdık. Buna göre ise ayrıntılı şekilde sizlere TOKİ para iadesi konusunda bilgiler vereceğiz.

TOKİ Başvuruları Para İadesi

 

  • TOKİ’de kurada adı çıkmayan kişilerin para iadesi

TOKİ’nin sunduğu projelere başvuran fakat kurada ismi çıkmayan kişilerin para iadesi yapılmaktadır. Bu iade ise kuranın olduğu ayın takip ettiği ay içerisinde çıkmayan kişilere iadeler yapılmaya başlanır.

  • TOKİ başvurusunun düşük kalmasından dolayı projenin iptalinde para iadesi

TOKİ’nin yapılması planlanan il ve ilçede yeterli başvuru gelmemesi nedeni ile proje mecburi nedenlerden dolayı iptal edilebilir. Bu durumda ise başvuran kişilerin yatırdığı bedeller ise yakın bir tarih belirlenerek o tarihte iptal edilmektedir.

  • TOKİ’ye başvurduktan sonra vazgeçme durumunda para iadesi

Başvurudan sonra, TOKİ’den vazgeçme durumunda hakkınız iptal edilebilir. Bu durumda ise TOKİ para iadesi yapılır. Eğer ki talep tam olarak yeterli olduğu için ihale verilmişse iade yani çıkma hakkınız olmayabilir ve bu nedenle iade yapılmaz. Fakat fazla başvuru var ise çıkma hakkı ve iadesi mümkün olabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz