Ortak kullanım alanları kapsamında 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu bakımından toplu konutlarda sorunsuz ve eşit yapıların oluşması adına “site yöneticiliği” kavramı zorunlu kılınmıştır. Peki site yönetiminin görevleri nedir? İşte TOKİ site yönetiminin görevleri ve diğer detaylar…

Kat Mülkiyet Kanunu kapsamında TOKİ site yönetiminin görevleri nedir? Bu soruya yanıt vermek için sizlere tüm detayları sunmayı hedefledik. Öncelikle sekizden fazla bağımsız bölüme sahip olan tüm yapılar için yönetim oluşturmak zorunludur. Site yöneticileri veya yönetimin seçimi bir kurul oluşturularak seçilir. Kat maliklerinden yönetim için bir veya daha fazla kişinin aday olması durumunda gelen oylar ile en çok oyu alan kişi yönetici olur.

PEKİ TOKİ YÖNETİMİ GÖREVLERİ NEDİR?

Site yönetimi görevleri hak ve sorumluluk yetkileri gibi birçok durum için Kat Mülkiyeti Kanunu Kapsamında ortaya çıkıyor. Site yönetiminin görevi hak ve sorumlulukları şu şekilde ifade ediliyor.

Yönetimin görevi ilk olarak genel yönetim işlerini yerine getirmek ve yönetim planında yazan veya planlanan görevleri yerine getirmektedir. Kat maliklerinin kararlarını yerine getirmek ve bakım onarım için tedbirler almak ile başlıyor. Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesini sağlamak. Asansör ve kalorifer sıcak ve soğuk gibi durumları yönetme. Kat maliklerinden belli ücretler toplayarak yapının sağlığını sağlamak. Kat maliklerinin isteklerini not eder ve gideri hesaplar daha sonra bu gideri kat sayısına bölüp eşit şekilde daire başı para toplayarak istekleri yerine getirir. Yapının huzurunun bozulmaması için çalışmalar yapar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz