TOKİ tarafınca yapılan evlerden birini almak için düzenli bir şekilde taksit ödemek zorundasınız. Sizlerinde bildiği gibi dar gelirli ailelere yönelik ev alma imkanı sunan TOKİ, 1+1 ve 2+1 daire türünden yapmış olduğu konutları uzun vadeler sunarak ev sahibi olmak isteyenleri satıyor.

TOKİ tarafınca yapılmış olan bu konutlar için taksit tutarları 300 TL ile 600 TL arasında değişiyor. Bunla beraber 3+1 olan daireler 9-12 yıl arası vadeler halinde değişmekte. Hangi konutu satın alırsanız, belirlenen günlerde ve düzenli bir şekilde taksitlerinizi ödemeniz gerekiyor. Bu bakımdan TOKİ’den ev alanların en fazla merak ettiği soru, taksitlerimi birkaç ay ödemezsem ne olur?

TOKİ Taksitleri ödemezsem ne olacak?

TOKİ tarafınca konut alırken, kişiler aylık olarak taksit miktarını başta anlaşır ve ilgili bankaya öder. Taksitler ise her ayın 20’sine dek ödenmesi gerekmektedir. Eğer iki taksit üst üste ödemezseniz farklı uygulamalar karşınıza çıkacak. Peki nedir bu iki uygulama?

2 ay ve daha fazla bir süre taksit ödemeyen kişilere iki adeti ihbarname gönderiliyor. Gönderilen bu ihbarname ile size 30 günlük bir süre veriliyor. Size verilmiş olan bu süre içerisinde borçlar ödenmez ise bütün dosyalar yasal işlemler için hazırlanır ve evi boşaltmanız istenir. Bu bakımdan bir kaç ay üst üste taksit ödemezseniz, ve gelen ihbar ile 30 gün içinde yeniden taksit ödemezseniz, TOKİ tarafından yasal dava sonucu evinizi boşaltmanız gerekecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz