TOKİ Tapu İşlemleri 2019

Satışa sunulan TOKİ konutları için başvuruda bulunan ve konut sahibi olmak için hak kazanan kişilerin tapuları borçları sıfırlandığında teslim edilmektedir. Yani TOKİ konut tapuları kişiler evlerinin anahtarlarını aldıklarında değil TOKİ’ye ait olan borçları bittiğinde verilmektedir. Borcunu bitiren kişiler tapu almak için gereken işlemleri tamamlayarak tapularını almaktadır. Peki, TOKİ tapu işlemleri nelerdir?

 

TOKİ Tapu Almak İçin Gerekli Evraklar

 

TOKİ’ye olan borcunu bitiren kişiler tapularını almak için aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak tapu dairesine başvuruda bulunmalıdır. Bu belgeler;

  • Güncel tarihi olan ve site yönetiminden alınacak borcu yoktur yazısı,
  • Taşınmazın adres olarak sınırları içerisinde yer aldığı belediyeden alınan rayiç belgesi,
  • DASK poliçesi (güncel tarihli olması zorunludur),
  • Tapuyu alacak kişinin 1 adet yeni vesikalık resmi,
  • Örneği bankadan verilecek olan noterde düzenlenen vekâletname,
  • Halkbank üzerinden konut alındıysa proje adı, konutun blok ve daire numarasını gösteren ve bu bankaya ait borç durumunu içeren resmi yazı.

TOKİ Tapu Harcı Ne Kadar?

 

TOKİ tarafından gerçekleştirilen projelerden satın alınan dairelerin tapu harcı yüzde 2 olarak tahsil edilmekte olup, satılan konut bedeli üzerinden yüzde 2 tapu harcı olarak ödenmektedir. Konut tapu işlemlerinin yapılabilmesi için mutlaka konuta ait DASK, emlak vergisi ve konut sigortası gibi ödemelerin yapılmış olması şartı aranmakta olup bunlara ait bir borç bulunması durumunda tapu işlemi esnasında peşin olarak ödenmesi talep edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz