TOKİ Tapu Masrafı Olarak Ne Kadar Ödeme Yapılır?

 

Türkiye’de sosyal konut üreten en önemli markalardan biri olan TOKİ yükselen konut kredisi faiz oranları sonrasında dar gelirli ailelerin tek ev alma umudu olarak öne çıkmayı başarıyor. Özellikle de TOKİ yoksul grubu ve TOKİ alt gelir grubu konut projeleri yoğun ilgi görürken İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere tüm illerde yapılan satışlar rekor başvuru oranlarına ulaşıyor. TOKİ’den ev almak için başvuruda bulunan ve konut almaya hak kazanan kişiler borçlarını bitirdikten sonra tapularını almaya hak kazanıyor. Peki, TOKİ tapu masrafı olarak ne kadar ödeme yapılır?

 

TOKİ Tapu Masrafı Ne Kadar?

 

TOKİ’ye borcu biten kişilerin tapu işlemlerini yaparak tapularını üzerilerine almaları yasal bir zorunluluk olup kurum bu konuda son derece kararlı bir tutum izlemektedir. TOKİ tarafından yapılan açıklama ile tapusunu üzerine almayan hak sahipleri için kurum işlemleri kendisi yürütmekte ancak noter masrafı, dava masrafı ve ihtarname bedeli gibi ek ödemeler ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu nedenle TOKİ’ye borcu biten kişilerin yüzde 2 tapu harcı  bedeli ödemesi yaparak tapularını üzerilerine almaları gerekmektedir.

 

TOKİ Tapu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 

  • Güncel tarihi olan ve site yönetiminden alınacak borcu yoktur yazısı,
  • Taşınmazın adres olarak sınırları içerisinde yer aldığı belediyeden alınan rayiç belgesi,
  • DASK poliçesi (güncel tarihli olması zorunludur),
  • Tapuyu alacak kişinin 1 adet yeni vesikalık resmi,
  • Örneği bankadan verilecek olan noterde düzenlenen vekâletname,
  • Halkbank üzerinden konut alındıysa proje adı, konutun blok ve daire numarasını gösteren ve bu bankaya ait borç durumunu içeren resmi yazı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz