TOKİ’nin Talep Ettiği Emlak Vergisine Tepki

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan ev alanlar faizi de dahil olmak üzere toplu bir şekilde emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Söz konusu verginin ödenmemesi takdirinde taksitlerin alınması da reddediliyor. Ve gecikme faizi alınıyor.

İmza Kampanyası Başlatıldı

TOKİ’den ev satın alanların çoğunlukla emekli olması ve bu kişilerin tapu sahibi olsa bile devlet tarafından emlak vergisine muaf tutulamayacağı fakat TOKİ’nin tapuları vermemesi nedeni ile emekli vatandaşlardan emlak vergisi talep ettiği düşünülüyor. Faizi ile birlikte toplu bir şekilde talep edilen vergi nedeni ile vatandaşlar change.org üzerinden imza kampanyası başlattı.

Emlak Vergisi

Emlak vergisi, Emlak Vergisi Kanunu kapsamında; gayrimenkulün maliki, varsa intifa hakkı sahibi ve her ikisi de yoksa gayrimenkulden malik gibi tasarruf eden kişiler tarafından ödeniyor. Emlak vergisi ödemeleri de bu sıraya göre yapılıyor. Fakat emlak vergisine konu olan gayrimenkullerin malikinin TOKİ olmasına rağmen, verginin vatandaştan talep edilmesi tartışmaları beraberinde getiriyor. Özel anlaşmalar söz konusu olsa dahi emlak vergisi yükümlülüğünün TOKİ’ye ait olması değiştirilemiyor.

Emlak Vergisi Muafiyeti

Emlak Vergisi Kanunu’na göre; Türkiye sınırları çerisinde brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen bir eve sahip olan emekliler, ev hanımları, işsiz vatandaşlar ve engelliler; sıfır oranlı emlak vergisine tabi tutuluyorlar. Yani emlak vergisinden muaf tutuluyorlar. Fakat TOKİ, borçlarını bitirmeyen vatandaşlara tapuyu teslim etmiyor ve vatandaşlar aldıkları konutun maliki olamıyorlar. Emlak vergisi, TOKİ tarafından ödeniyor olsa da yıllar sonra ödemiş olduğu vergiyi vatandaştan talep ediyor. Bu durum da vatandaşlar tarafından tepki çekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz