TOKİ’den Alınan Ev Kiraya Verilir Mi?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ülkemizde her yıl binlerce konut üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu projelerin bir bölümünü ise emeklilere özel konut projeleri ile gelir seviyesi düşük olan kişilere yönelik olarak özel geliştirilen alt gelir grubu konutları oluşturmaktadır. Peki, TOKİ’den alınan ev kiraya verilir mi?

 

TOKİ Alt Gelir Grubu Evleri Kiraya Verilebilir Mi?

 

Öncelikle TOKİ tarafından satılan tüm evlerin aynı standart koşullara sahip olmadığı bilinmelidir. Yani TOKİ’den satın alınan bazı konutların kiraya verilmesi mümkün olurken bazı konutların ise kiraya verilmesi kesinlikle yasaktır. Kiraya verilmesi yasak olan konutlar arasında TOKİ alt gelir grubu konutları yer almaktadır. İşin daha da tuhafı TOKİ Konutları için sözleşme imzalayan kişinin kendisinin, eşinin ya da çocuklarının mutlaka bu konutlarda oturma zorunluluğu bulunmaktır.

 

 

Yani TOKİ görevlileri tarafından yapılan incelemede bu evin boş olduğunun ya da evde sözleşmeyi imzalayan kişinin kendisinin, eşinin ya da çocuklarından birinin dışında kalan başka kişilerin oturduklarının (bedelsiz dahi oturuyor olsalar) tespit edilmesi durumunda kesinlikle sözleşme iptal edilmekte ve konutun bir başkasına devri gerçekleştirilmektedir. TOKİ konutlarının kiraya verilebilmesi ya da satılabilmesi için ise mutlaka konutun borcunun bitmesi gerekiyor. Borcu bitmeden alt gelir grubu konut projesi üzerinden alınan evin kiraya verilmesi ya da satılması kesinlikle mümkün değildir ve buna izin verilmez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz