TOKİ’den Ev Almak Caiz mi Cübbeli

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları için geliştirilen projeler kapsamında değerlendirilen TOKİ; kura sonucunda belirli kişilerin, ev bedeli pahası kadar ödeme yapması olanağını uzun vadeli olarak sağlamaktadır. Sağlanan uzun vadeli taksitler için yıllık orandaki enflasyon dikkate alınarak geri ödeme hesaplamaları yapılır. TOKİ’den ev alanlar için, yıllık enflasyon kadar üzerine ekleme yapılabildiği görülür. İslam dini gereğince, faizli olarak ev almak veya ev için kredi çekmek kesin olarak haram kılınmıştır. Satış akitlerinin sıhhat şartlarından birisinin belirli olması yorumu yapılır. TOKİ’den ev alırken mevcut olan şartlar gereğince, faiz değil taksit ödemesi yapılmaktadır. Belirlenen enflasyon değeri, devletin memura ödediği ücret üzerinden hesaplanır.

TOKİ’den Ev Almak Hangi Şartları Kapsar?

Faiz olmadan yapılan ev satın alımları, bireyin kendisinin ve ailesinin güvenliğini sağlamada önem arz eder. TOKİ, faizsiz olarak enflasyon üzerinden taksit geri ödemelerinin yapılmasını sağlar durumdadır. Enflasyon farkı oluşumu, devlet tarafından belirli oranlarda gerçekleştirilmekle beraber faizden farklı işler. TOKİ’den ev almak caiz mi Cübbeli hakkında merak sahibi olanlar için, faiz işlemiyor olduğundan dolayı; TOKİ ev satın alımları caiz olarak kabul edilmektedir. TOKİ için yapılacak geri ödemelerde banka faizlerini tercih etmek veya farklı şekilde faizli seçeneklerden yararlanmak ise kesin olarak haram kılınmıştır. Ev alımının hiçbir şekilde faiz olmadan gerçekleştirilmesi caiz olarak kabul edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz