Toplu Konu İdaresi (TOKİ) tarafından şehit yakınları ve gazi ile vazife malulleri için faizsiz konut kredisi fırsatı başladı. Tam 20 yıl geri ödemeli ve 0 faiz ile 260 milyon TL kredi verilecek.

Hükümetin 100 günlük olan eylem planının 2.si kapsamına dahil olan şehit yakınları, harp ve vazife malullerine 0 faiz oranıyla yani faizsiz konut kredisi müjdesi verildi. Son detaylara göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olan TOKİ tarafınca Şehit aileleri ve Gazi ile Vazife malulleri için bir fırsat başlıyor. Bu kişilere 0 faiz ile yani faizsiz tam 20 yıl geri ödemeli konut kredisi verilecek.

Bulunduğumuz yıl içerisinde tam 260 milyon TL faizsiz konu kredisi verilmesi hedefleniyor. TOKİ, geçtiğimiz yıl 1758 aileye tam 194 milyon TL faizsiz kredi vermişti. Bu bakımdan genel toplamda 23,151 aile 1 milyar 30 milyon TL faizsiz konut kredisi kullanmış oldu.

Tek seferlik yüzde 1 masraf!

Kredi miktarının her yıl fiyat artış oranı kadar artış keymetmesinden dolayı geçtiğimiz yıl için 194 milyon TL olan bu durum 2019‘da kredi sınırı 260 milyon TL olacak. Geri ödenmesi gereken kredi için, hak sahibinin tüm tazminat dahil almakta olduğu maaşının 1/4 yani dörtte biri tutarında SGK tarafından kesilerek yapılıyor. Kredinin açılışından tek seferlik bir defaya mahsus olarak yüzde 1 oranında kredi masrafı alınmakta.

Nasıl yapılacak?

TOKİ tarafınca şehit yakınları, gazi ve vazife malulleri ile dul ve yetimlere faizsiz verilecek olan krediden faydalanmak isteyenler SGK Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduklarına dair belgeyi alarak Ziraat Bankası‘na başvuru yapmaları gerekiyor. Şehit ailelerine ise verilen krediden faydalanmak için bir kısıtlama yok. Tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli.

Gerekli belgeler neler?

1-) Kredi istek dilekçesi
2-) Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname
3-) SGK hak sahipliği belgesi
4-) Nüfus Cüzdanı fotokopisi
5-) Konuta ilişkin tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte belirtilen diğer belgelerle kredi açılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz