Iğdır ve Ağrıya 144 Kilometrelik Sınır Duvarı

TOKİ, Suriye sınırındaki kontrolsüz geçişlerin engellenmesi adına 688 kilometre uzunluğunda duvar inşa etmişti. Şimdi de İran sınırı için 144 kilometrelik sınır duvarının inşa edilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

Sınır Duvarının İhalesi Tamamlandı

Iğdır ve Ağrı arasına inşa edilecek olan duvarın yanına, yine aynı uzunlukta yol da inşa edilmesi bekleniyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, ihalenin tamamlandığını ve sınır duvarının ilk etabının Ekim ayında tamamlanacağını şu sözleri ile belirtti; “Beş ayrı etap halinde inşa edeceğimiz duvarın ihale işlemlerini tamamladık. Şu anda inşa faaliyetleri için şantiye mobilizasyonu ve yer teslimi çalışmalarını yapıyoruz. Etap etap yapılacak inşaatın ilk bölümünü Ekim ayında tamamlamayı planlıyoruz.”

Sınır Duvarının Arkasına Güvenlik Yolu

Başkan Ergün Turan, güvenlik amacı ile sadece duvar yapılmadığını, duvarın arkasına yol da inşa edileceğini belirtti. Sınır duvarı hakkında bilgi veren Turan’ın sözleri, “Kapılarda kurşungeçirmez camlar bulunacak. Kapılarda üstün güvenlikli malzeme kullanıyoruz. Duvarı da taşınabilecek şekilde inşa ediyoruz. Dev blokların yapımında mukavemeti yüksek dayanıklı beton kullanıyoruz. TOKİ olarak sadece duvar kalıbı döküp monte etmiyoruz. Duvarın arkasına devriye atmak için güvenlik yolunu da yapıyoruz. İnşa sürecinin tamamı da yerli sermayedir.

Eylül 2016’da başlayan bu çalışmalar kapsamında yaklaşık 770 milyon lira sözleşme bedeli olan toplam 30 ihale gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda mayın da temizlendiği için güvenlik açısından zor ve tehlikeli şartlar altında çalışmalarımız sürdürüyoruz. Şanlıurfa sınırında ise 48 bin metrelik alanın geçici kabulü yapılmış, Hatay sınırında da 41 bin metre uzunluğundaki alan geçici kabul aşamasına getirilmiştir. Diğer alanlarda da süratle çalışmalar devam etmektedir.” şeklinde oldu.

Yol ve Gözetleme Kulesi 

Sınır duvarının yanında güvenlik yolu ve gözetleme kulesinin de inşa edilmesi planlanıyor. Birçok il sınırında, 290 kilometrelik sınır duvarının inşa edildiğini ve geriye kalan 221 kilometrelik kısmının da yakın bir süreçte tamamlanacağını belirten Ergün Turan, “Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde 6 il sınırında toplam 4 metre yüksekliğinde 511 bin 794 metre uzunluğunda duvar, yol ve muhtelif sayılarda gözetleme kulesi, geçiş kapısı ve elektrik altyapısı imalatı yapıyoruz. Şimdiye kadar Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Mardin ve Şırnak il sınırlarında 290 kilometrelik duvar yapımının inşaatı gerçekleştirildi. Yaklaşık 221 kilometrelik kısmının da inşaat çalışmaları devam ediyor ve en kısa zamanda tamamlayacağız.” açıklamalarında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz