Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen projelerden konut sahibi olmak isteyen kişilerin, satışların nasıl ve hangi şartlar ile yapıldığını bilmesi gerek

TOKİ Satışları Nasıl Yapılır?
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilen projelerden konut sahibi olmak isteyen kişilerin, satışların nasıl ve hangi şartlar ile yapıldığını bilmesi gerekiyor.
Kura Yöntemi ile Satışlar
Mevcut piyasa şartları altında konut sahibi olmak için yeterli birikimi olmayan dar ve orta gelirli vatandaşlar için uygun ödeme imkanları altında, aynen kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunan projelerde taleplerin yüksek olması nedeni ile satışlarda kura yöntemi uygulanıyor. Kura çekiminin yapılacağı yer ve tarih TOKİ tarafınca ilan ediliyor. Noter huzurunda konut alma hakkı ve konut belirleme kurası ile asil ve yedek listeler belirleniyor. Başvuru sayısı, konut adedinden az ise kura yapılmayıp, tüm başvuru bulunanlar konut sahibi olabiliyor.
Açık Yöntem ile Satışlar
Kura yöntemi ile yapılan konut satışlarının ardından proje kapsamında stokta kalan konutlar açık satış yöntemi ile satılıyor. Açık yöntem ile yapılan satışların hangi tarihlerde yapılacağı, konutların nitelikleri ve fiyatları ile başvuruda bulunulabilecek olan banka ve diğer koşullar TOKİ tarafınca ilan ediliyor. Açık satış yönteminde öncelik, başvuru sırasına göre belirleniyor.
Açık Artırma Yöntemi ile Satış
Açık artırma yöntemi ile yapılan satışlarda güdülen amaç, kamu yararını da göz önünde bulunarak mümkün olan geliri sağlamak oluyor. Açık artırma yöntemi, TOKİ’nin kaynak geliştirmek için geliştirdiği prestij projelerinde uygulanıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.