TOKİ’nin 2023 Hedefi: 1 Milyon 200 Bin Konut

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan, 815 bin konuta ulaşıldığını ve 2023 yılına dair olan hedeflerini belirten açıklamalarda bulundu. Ergün Turan’ın açıklamalarına göre TOKİ’nin 2023 yılındaki hedefi 1 milyon 200 bin konuta ulaşmak.

“Önceliğimiz Yatay Mimari”

Kalkınma Bakanlığı tarafından bir otelde düzenlenen 11. Kalkınma Planı Konut Politikaları Özel İhtisas Komisyonu toplantısında Komisyon Başkanlığına seçilen TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı konuşmada komisyonun çalışmalarını değerli bulduğunu, çalışmaların; Türkiye’nin sürdürülebilir konut ve kentsel gelişimine katkı sağlayacak politikalar üretmesinin faydalı olduğunu belirtti.

Ergün Turan, yüksek katlı modern binaların ve dev kulelerin; ideal şehirlerin hedeflediği kentsel ortamı yaratmadığına dikkat çekerek; “Bizim hedefimiz ve önceliğimiz yatay mimari olmalıdır. Mahalle kültürü ve yöresel mimari gibi yeni konsept projeleri öne çıkarmalıyız. Biz TOKİ olarak yaklaşık 3,5-4 yıldır bu konsept üzerinde yarışmalar açıyor, projeler üretiyoruz. Devlet kuruluşları başta olmak üzere bütün sektörün bu hassasiyeti göstermesi gerekiyor.” açıklamalarını yaptı.

2023 Hedefi 1 Milyon 200 Bin Konut

Ergün Turan, Türkiye nüfusunun 2023 yılında 84 milyona ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“5 yıllık plan dönemi de dahil olmak üzere 2023’e kadar nüfusumuza 4 milyon 432 bin kişi daha eklenmiş olacaktır. Ortalama hane halkı büyüklüğünü 3,5 olarak alırsak, sadece nüfus artışı kaynaklı konut ihtiyacının plan döneminde 1 milyon 266 bin civarlarında olacağını söyleyebiliriz.

Türkiye’de konut ihtiyacı birçok ülkeden farklı olarak sadece nüfus artışı kaynaklı değildir. Bizim ülkemizde göçler, yenileme ve kentsel dönüşümünden kaynaklı ciddi konut ihtiyacı doğmaktadır. Şu anda 54 ilde 72,5 milyon metrekare alanda toplamda 191 kentsel dönüşüm yenileme projesi yürütüyoruz.

Bu kapsamda ihale ettiğimiz konut sayısı yaklaşık 140 bindir. TOKİ’nin ürettiği toplam konut sayısının içinde kentsel dönüşüm konutlarının oranı da bu yıl yüzde 38’e çıkmıştır. Toplam konut üretiminde ise yaklaşık 815 bin konut rakamına ulaşılmıştır. 2023 hedefimiz de 1 milyon 200 bin konuta ulaşmaktır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz