Topkapı Sarayının Zemini Denize Doğru Kayıyor 

İstanbul’un en büyük tarihi zenginliklerinden biri olan Topkapı Sarayı üzerinde yapılan incelemeler soncunda sarayın zemininde denize doğru bir kayma olduğu ve zeminde sıvılaşma yaşandığı tespit edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yapılan araştırmanın sonucunda elde edilen veriler ışığında Topkapı Sarayı’nın kurtarılması için gerekli çalışmaların yapılmasına başladı.

Müzenin Duvarlarındaki Çatlaklar Dikkat Çekiyordu 

İlk olarak Topkapı Sarayı Müzesi duvarlarında meydana gelen çatlaklar ile gün yüzüne çıkan sorunlar hakkında detaylı çalışmalar başlatılmıştı. Yapılan çalışmalar sonucunda duvarlarda yer alan çatlakların çatlak seviyesini geçerek ayrık ve yarık seviyesine geldiği tespit edilmişti. Bu yarıkların nedeninin tespit edilmesi için yapılan daha kapsamlı bir çalışma başlatılırken hazırlanan raporda Topkapı Sarayı’nın zemininde Sarayburnu’na doğru bir kayma yaşandığı, zeminde sıvılaşma yaşandığı ve yaşanan bu kaymanın etkisi ile yarıkların oluştuğu tespit edildi.

Büyük Projeler Olumsuz Etki Yarattı Mı?

Son yıllarda İstanbul’da yaşanan sismik hareketlerin bu kaymada etkisi olduğu belirlenirken buna ek olarak yapılan Büyük Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi büyük çaplı projelerin de olumsuz etkisi bulunduğu iddia ediliyor. 1920’li yıllarda gerçekleştirilen drenaj sisteminin de etkin bir şekilde çalışmaması zeminde sıvı birikimi yaşanmasına neden olurken hem zeminin kayması hem de zemindeki sıvı birikimi saraydaki tahribatın çok hızlı bir şekilde açığa çıkmasına neden oldu. Bakanlık bünyesinde kurulan özel bir ekip sarayın kurtarılması için çalışma planı hazırlanırken çelik kazıklar ile kaymanın engellenmesi hedefleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz