Türkiye’deki Toplam AVM Sayısı Açıklandı!

İstanbul Gayrimenkul Değerleme tarafından kamuoyu ile paylaşılan 2018 Gayrimenkul Piyasası Raporu sonuçlarına göre Türkiye’de yer alan toplam alışveriş merkezi sayısı açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de ki toplam AVM sayısı 400 olarak duyuruldu. 2017 yıl sonu itibari ile Türkiye sınırları içerisinde yer alan toplam 400 alışveriş merkezinin kiralanabilir alan miktarı ise 12 milyon metrekare oldu.

En Çok Alışveriş Merkezi İstanbul’da

Şehirlere göre alışveriş merkezi sayısı dikkate alındığında en çok alışveriş merkezinin toplam 118 AVM ile İstanbul’da yer aldığı görüldü. İstanbul Türkiye’de ki toplam alışveriş merkezi ortalamasının yüzde 38’ini elinde bulundururken aynı zamanda en fazla kiralanabilir alan miktarında da birincilik koltuğunda yer aldı. Bu ilimizi 38 adet alışveriş merkezine sahip olan Ankara ve 22 adet alışveriş merkezine sahip olan İzmir takip etti. Antalya ise 19 adet alışveriş merkezi sayısı ile dördüncü olurken Bursa ise 14 adet alışveriş merkezi ile beşincilik basamağında kendisine yer buldu.

AVM Sektörü Sevindirici Gelişmeler Yaşadı

Sektörde umutları yeşerten en önemli gelişme ise 2016 yılında ertelenen çok sayıda projenin 2017 yılında hayata geçirilmesi oldu. 2016 yılında ekonomik kriz neden gösterilerek açılışı ertelenen çok sayıdaki alışveriş merkezi 2017 yılında açılarak hizmet vermeye başladı. Dolarla kiraya verilen AVM dükkanları yaşanan dolar kurundaki rekor artışa rağmen doluluk oranını da korumayı başardı.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz