Toplu Para Yatırsam SSK’dan Emekli Olur muyum?

 

İlerleyen yaş nedeniyle insanların çalışma gücünü kaybetmesi ve bu süreçte yaşamını devam ettirebilmesi için diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de insanlar emekli olabilmekte ve bu iş gücü kaybı nedeniyle bakıma muhtaç kalmamak adına emekli olmak için elinden geleni yapmaktadırlar. Ancak sigortalı çalışmama veya cezaevinde kalma ya da herhangi bir nedenden dolayı sigortalarının yatmaması kişinin ileriki yaşamında emekli olabilir miyim sorusuna aradığı cevapların sayısı bir hayli fazladır. Özellikle de sigorta primini ödeyemeyen kişiler toplu para yatırsam emekli olur muyum diye düşünmektedir.

 

İnsanlar toplu prim ödeyerek emekli olabilir miyim diye düşünüyor olsa da aslında toplu prim ödeme diye bir şey söz konusu değildir. Erkeklerin askerlik süreci boyunca prim ödeyememeleri kişiye borçlanma olarak bildirilir. Bu da askerlik süresi kadar prim kazancı demektir.

İsteğe göre prim ödemeleri ise BAĞ-KUR üzerinden yapılmaktadır. Askerlik borçlanması olan bir kişinin muhtemeldir ki yaptığı askerlik süresi boyunca prim borçlanması yapabiliyor. 12 ay askerlik yapan birisinin 365 gün ortalama olarak BAĞ-KUR primi ödeme hakkı doğacaktır. Bu süreyi toplam 5400 güne getirmesi durumunda BAĞ-KUR ile emekli olabilir. Bu durum SSK için 3600 gündür. Örneğin; cezaevinde yattınız ve cezaevindeyken SSK prim ödemesi yapmadım dediğinizi var sayalım. İsteğe bağlı prim ödemesi yaparsanız ve üzerini sigortalı olarak cezaevinden çıktıktan sonra çalışırsanız minimum 3600 günden emekli olabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz