Toplu yapılar tamamlandığı takdirde, söz konusu yapılara ilişkin olan kat irtifakları mülkiyete çevrilebilir. Kanuni olarak, imar parsellerinin bitişik ya da komşu olmaları koşull

Toplu Yapılar İçin Kat Mülkiyeti Nedir, Nasıldır?
Toplu yapılar tamamlandığı takdirde, söz konusu yapılara ilişkin olan kat irtifakları mülkiyete çevrilebilir. 
Toplu yapılarda kat mülkiyeti nasıl alınır?
Kanuni olarak, imar parsellerinin bitişik ya da komşu olmaları koşullardan biridir. Bir diğer koşul olarak bulundurulması gereken belgeleri şöyle sıralayabiliriz:
1-Ana gayrimenkulde, yapı veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı da açıkça gösterilmek suretiyle, proje müellifi mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün maliki veya bütün paydaşları tarafından imzalanan, yetkili kamu kurum ve kuruluşlarınca onaylanan mimari proje ile yapı kullanma izin belgesi
2- Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre 28 inci maddedeki esaslar çerçevesinde hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran malik veya malikler tarafından imzalanmış bir yönetim plânı.
Tapu memuru bu belgeleri ve istemde bulunanları inceleyerek kanaat getirdiği takdirde kat mülkiyetine dair sözleşmeyi düzenler.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.