Toplu yapılar içerisinde yer alan birden fazla yapının ortak sosyal ve altyapı tesislerinin yer aldığı parsel yada yapı farketmeksizin, tahsis edilmenin arkasından bağımsız bölümlerin ortak yeri olarak ifade ediliyor. Peki nedir bu toplu yapılarda ortak yerler…

Toplu yapılarda ortak yerler!

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, toplu yapı, bir yada daha fazla imar parseli üzerinde, bir plana veya projeye göre onaylı yerleşim yapmış yada yapacak, altyapı tesisleri ile ortak kullanım yerleri gibi tesis ve hizmetlerle alakalı birçok yapıyı ifade etmekte. Toplu yapı konusunda imar parsellerinin yanyana yada komşu olmaları mecburidir. Yinede bu parsellerin arasında kalmış ve imar planınca yol, yeşil alan, park, meydan veya otopark gibi kamuya ayrılmış yerlerde bu şart aranmamakta.

Toplu yapı söz konusu olduğunda her imar parseli, kat irtikanının yada katın mülkiyetinde yer alan tesisler tek tek ele alınır. Bunların dışında, toplu yapılar birden fazla imar parseli içeriyor ise, münferit parseller üzerine toplu yapı hükümlerince ilişki olamaz. Yapılar bittikçe, biten yapılara ilişkin, kat irtifakları da kat mülkiyetine çevirilebilir oluyor.

Toplu yapılarda ortak alanlar

Kanun kapsamında madde 67’de Toplu yapı kapsamında yer alan tüm bu kapsam içerisindeki bağımsız bölümlerin ortak kullanılır ve faydalanabilir olması belirtiliyor.  Toplu yapı kapsamında yer alan birden fazla yapının ortak sosyal ve tesislerin parsele bakılmaksızın bağımsızların ortak yeri olarak sayılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz