Topraktan Daire Ne Demek, Nasıl Alınır?

Müteahhit aynı zamanda arsa sahibi olabildiği gibi başkasına ait olan arsa üzerinde de inşaat yapma hakkı elde edebilmek için anlaşma düzenlenebiliyor. Arsa sahibi ile müteahhit arasında yapılan anlaşma sonrasında müteahhit bu arsa üzerine inşa edeceği kendisine ait olan bağımsız bölümleri satma hakkı kazanıyor. Yapılan daireler inşaat bittikten sonra satılabileceği gibi henüz inşaat tamamlanmadan da satılabiliyor. Peki, topraktan daire ne demek, topraktan daire nasıl alınır?

Topraktan Daire Nedir?

Ortada henüz bina yokken yani bina inşaatına daha başlanmadan dahi müteahhidin arsa sahibi ile anlaşma imzalaması ile beraber kendi payına düşen daireleri satma hakkı bulunuyor. Bu şekilde yapılan satışlara ise topraktan daire adı veriliyor. Bu aşamada satılan daireler çok daha ucuz fiyatlara satılmakla beraber müteahhit tarafından bu aşamada satış yapılmasının amacı ise inşaat için gerekli nakit birikimini elde etmek olarak tanımlanıyor.

Topraktan Daire Nasıl Alınır?

Topraktan daire satışlarında müteahhit ile daireye satın alacak olan kişi arasında topraktan daire satışı sözleşmesi imzalanıyor. Bu sözleşme içerisinde müteahhit inşaatın tamamlanacağı tarih, satmış olduğu dairenin açık adresi, dairenin özellikleri ve alan ile satan tarafın açık adres, isim gibi bilgiler yer alıyor ve noter huzurunda imzalanıyor. Topraktan daire satın almak isteyen kişilerin mutlaka bu sözleşmeyi noter huzurunda yapmaları sonrasındaki yasal süreç içerisinde büyük önem taşıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz