Torba Yasa 2017 Resmen Yürürlüge Girdi 

Pek çok farkli alanda düzenleme yapildigi için torba yasa olarak anilan toplamda 40 maddelik yasa meclisten geçirilmesinin ardindan Resmi Gazetede yayimlanarak resmen yürürlüge girmis oldu. Son derece cazip vergisel tesvikler sunan yeni yasa maddelerinde vergisel tesvikler kadar vergi borçlarini ödeme konusunda yapilandirma firsatlarini kaçiran kisi ve kurumlara da yeniden yapilandirmadan yararlanmak için çesitli firsatlar sunuluyor.

Torba Yasa Emeklilik Ikramiyesi 

“GEÇICI MADDE 226- Bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten önce otuz yildan fazla emekli ikramiyesine müstahak hizmet süreleri bulunmasina ragmen, otuz tam hizmet yili üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, otuz yili asan her tam hizmet yili için 50 Türk lirasinin altinda olmamak üzere, görevlerinden ayrildiklari tarihteki emekli kesenegine esas aylik unsurlari üzerinden ayliklarinin baslangiç tarihindeki katsayilar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alinarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin, kendilerinin veya hak sahiplerinin bu maddenin yürürlüge girdigi tarihi takip eden bir yil içerisinde basvuruda bulunmalari sartiyla, 7.500 Türk lirasina kadar olan kismi basvuru tarihinden itibaren üç ay içerisinde, varsa kalan kismi ise ilk Ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yilin ayni ayi içerisinde ödenir. Bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten önce basvuru yapip dava açmamis olanlarin basvurulari, bu maddenin yürürlüge girdigi tarihte yapilmis sayilir. Bu fikra kapsaminda ödenecek toplam ikramiye tutari hiçbir sekilde 100 Türk lirasinin altinda olamaz.

Görülmekte olan davalarda ayrica bir basvuru sarti aranmaksizin bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten itibaren üç ay içerisinde, dava Öncesi yapilan idari basvuru tarihinden itibaren isleyecek kanuni faiziyle birlikte hesaplanacak tutar birinci fikra hükümlerine göre ödenir. Mahkemelerce, bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten önce açilmis davalarda davanin konusuz kalmasi sebebiyle karar verilmesine yer olmadigina karar verilir. Yargilama giderleri idare üzerinde birakilir ve vekalet ücretinin dörtte birine hükmedilir. Ayrica, ilk derece mahkemelerince verilen kararlar hakkinda Sosyal Güvenlik Kurumunca kanun yollarina basvurulmaz ve bu maddenin yürürlüge girdigi tarihten önce yapilan itiraz veya temyiz basvurularindan vazgeçilmis sayilir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz