Torba Yasa Tasarısı Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

İçerisinde farklı pek çok alanda yasal değişiklik barındırdığı için torba yasa tasarısı olarak anılan yeni düzenlemeler emlak sektöründe de pek çok yeniliği hayata geçirecek. Peki, torba yasa tasarısı emlak sektöründe ne gibi değişiklikleri getirecek?

Emlak Vergisi Artışında İndirim Yapılacak 

Bu sene en çok konuşulan konular arasında yer alan ve çok sayıda tartışmaya neden olan Emlak Vergisi ile ilgili olarak yeni bir düzenleme de torba yasa tasarısı içerisinde yer alıyor. 1 Ocak 2018 itibari ile hayata geçirilecek olan yeni düzenlemeler sayesinde Emlak Vergisi yeniden değerleme oranı belirlenirken bir dizi sınırlama getirildi. Bu sayede artık belediyelerin takdir komisyonları bu orana fahiş zam yapamayacak. Yeniden değerleme oranı belirlenirken bir önceki senenin oranı dikkate alınacak ve bu oranın yarısı aşılamayacak. Sonuç olarak belediyelerin takdir komisyonları toplanarak kendileri çok fahiş oranda zam yapsalar dahi vatandaş vergisini öderken bu yüzde 50’lik sınıra denk gelen oranda ödeme yapacak. Bu sayede vatandaşın mağdur edilmesi önlenecek.

Kira Geliri Beyannamesi Verecekler Üzülecek 

Torba yasa tasarısında emlak vergisinde olduğu gibi vatandaşın lehine olan uygulamalar da bulunurken ne yazık ki aleyhine yapılan düzenlemeler de bulunuyor. Bunlardan biride kira geliri beyanı veren kişilerin eskiden yıllık kira gelirleri üzerinden indirim hakkı olarak kullandıkları götürü gider hakkının yüzde 25 sınırından yüzde 15 seviyesine çekilmesi oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz