Trabzon’daki Konut Fiyatlarında Yüzde 11 Artış

Son bir yılda inanılmaz bir fiyat artışına söz konusu olan Trabzon, özellikle Arap yatırımcılarının ilgi odağı olması sebebi ile neredeyse konut stoklarını tüketti.

Emlak Ofislerinde Yüzde 300 Artış

2017 Emlak Endeksi verilerine bakıldığında, Trabzon’da son bir yıl içerisinde hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında yüzde 11 oranında bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Konut fiyatlarındaki artışların yanı sıra arsa fiyatlarındaki yüzde 15’lik artış da gözden kaçmıyor. Ülke genelinde satılık konut fiyatları açısında beşinci sırada yer alan Trabzon’daki konut stokları neredeyse tükenmiş durumda. Son bir yıl içerisinde ildeki satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 500 TL ve bin 667 TL arasında değişiklik gösteriyor. Sektörde yatırımcıların taleplerinin karşılanması amacı ile emlak ofislerinin sayısında da yüzde 300 oranında bir artış söz konusu oluyor.

Ortahisar’da Yüzde 12 Fiyat Artışı

Trabzon’da son dönemlerde hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarının en yükselişte olduğu il Ortahisar oldu. Merkez ilçede son bir yıl içerisindeki konut fiyat artışı yüzde 12 oranına ulaştı. Ayrıca Ortahisar’daki konutların amortisman süresi 25 yıl olup, ildeki en kısa süreli amortisman süresine sahip olan ilçe oldu. Fiyatı azalan ilçeler arasında Akçaabat ve Yorma yer alsa da Yorma’daki satılık ve kiralık konutların ortalama metrekare fiyatları hem Ortahisar’dan hem de Akçaabat’tan daha yüksek oldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz