Trampa İşlemleri İçin Tapuda İstenen Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir

/ 8 Kasım 2017 / 9 / yorumsuz
Trampa İşlemleri İçin Tapuda İstenen Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir

Trampa ya da halk arasında kullanılan tabir ile takas işlemleri aslında emlak sektöründe çok sık kullanılan bir yöntemdir. Özellikle de elindeki taşınmazı satmak isteyen ancak uzun

Trampa İşlemleri İçin Tapuda İstenen Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?
Trampa ya da halk arasında kullanılan tabir ile takas işlemleri aslında emlak sektöründe çok sık kullanılan bir yöntemdir. Özellikle de elindeki taşınmazı satmak isteyen ancak uzun zaman geçmesine rağmen istediği gibi bir teklifte bu taşınmazı elinden çıkaramayan kişiler trampa işlemlerini yapmayı tercih etmektedir. Peki, trampa işlemleri için tapuda istenen gerekli belgeler ve evraklar nelerdir?
Trampa İşlemi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?
Tapu Daireleri resmi dairelerdir ve bu daire çatısı altında gerçekleşen her işlemde tarafların belirli belgeleri teslim etmeleri zorunludur. Trampa işlemi içinde istenen belirli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şunlardır;
Takas işlemini gerçekleştirecek olan tarafların kimliklerini gösteren resmi belge (kimlik belgesi ya da pasaport gibi resmi belgeler)
Her iki tarafından en geç 6 ay öncesin kadar çektirmiş oldukları vesikalık resimleri
Her iki tarafından da vergi kimlik numaraları 
Tarafların temsilci belirlemeleri durumunda bu temsilciyi gösteren belge
Tapu dairesinde takas işlemlerinin resmi olarak başlatılabilmesi için tarafların bu taleplerini bir kere de tapu yetkili memuru önünde beyan etmeleri
Trampa Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?
Taraflar yukarıda yazılı olan evraklar ile taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesini ziyaret ederek işlemlerini gerçekleştirir. Trampa edilecek olan taşınmazların bedelleri eşit değilse bu durumda aradaki fark ödenerek eşitlik sağlanır ve devir işlemi gerçekleştirilir. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.